Ръководството на Български фармацевтичен съюз даде пресконференция в град Сандански, с която отбеляза 17 години от създаването на съсловната организация на 10 февруари 2007. Димитър Маринов от фармацевтичния съюз припомни, че в него членуват повече от 7100 магистър-фармацевти, а регионалните колегии са близо 28 регионални колегии. На пресконференцията бе направена ретроспекция на развитието на съюза от неговото създаване. Бяха посочени някои от проблемите, които стоят пред фармацевтите в България, пише БНР.
Сред тях е достъпа до фармавцетични продукти и услуги, липси и недостиг на лекраства и затруднен достъп на пациенти до лекарствени продукти. Основна цел е осигуряването на достъп до медикаменти, както и да бъдат предпазени пациентите от прекомерната употреба на лекарства, като във фокуса е здравето на пациента. Лекарствата трябва да са налични и в достатъчни количества за задоволяване на потребностите на населението, казаха още от фармацевтичния съюз. От там информираха, че са предложени 16 решения за решаването на този проблем в министерството на здравеопазването.
Обнародвана е Националната аптечна карта. Тя сочи, че има добра осигуреност от аптеки и не до там достатъчен брой обслужващи денонощни аптеки. Има неравномерно осигуряване на аптечни услуги в страната, сочи аптечната карта.
Аптеките у нас са повече спрямо средноевропейските показатели. Има аптеки, които могат да обслужват близо още половин България, казаха още от фармацевтичния съюз. В големите градове има пренасищане на аптеки. 98% от жителите на ЕС достигат до аптека в рамките на 30 минути. В България този процент е доста по-висок, което означава, че в у нас много повече хора имат достъп до аптеки.
Аптеките са обезпечени с кадри. Между 31 и 40 години е най-голямата група фармацевти, сочат данните на съюза. Броят на фармацевтите нараства всяка година, на у нас не е свързано с нарастването на персонала в аптеките и се стига до затваряне на аптеки.
Според областната аптечна карта в област Благоевград има 132 аптеки. Договор с НЗОК имат 91 аптеки. 11 са тези, в които се продават лекарства за ветерани, а за военноинвалиди -10. 4 денонощни аптеки функционират на територията на областта. Те са в Благоевград, Хаджидимово, Гърмен и Банско. Минималният необходим брой фармацевти 396. Наличните са 262. В Благоевградска област е най-младата колегия в Югозападния регион.