Състоянието и здравето на зрението е общовалиден приоритет, независимо от времето на годината. Докато през лятото основният враг на очите са силните слънчеви лъчи, то през зимата също има вредни фактори като сухият и замърсен въздух.
Ето защо е важно да бъдем достатъчно предпазливи и да вземем необходимите мерки, с които да се погрижим за качеството на нашето зрение.
Кои са 3 основни правила за предпазване на зрението ни през цялата година:
- Носене на слънчеви очила
Макар да свързваме слънчевите очила с горещия летен сезон, когато слънцето е най-видимо, то истината е, че носенето на слънчеви очила е важно правило за цялата година. Аксесоарът трябва да се носи всеки път, когато е налице заплаха за състоянието на очите.
През лятото тази заплаха са предимно слънчевите лъчи, но през зимата заплахата е дори по-значителна, тъй като тя трудно бива забелязана. Една от заплахите на зимния сезон е слънцето, което се отразява в ледените повърхности. Друга значима опасност е, че през студените месеци навън въздухът се изсушава значително. Това причинява остра сухота по частите на тялото като крайниците или устните.
Освен върху тялото, студеният зимен въздух влияе пряко върху зрението. Той изсушава очите, което стимулира симптоми като напрежение, лесна умора, раздразнение, сърбеж и дори главоболие. Ето защо е важно да се снабдява с чифт очила и през зимата. Те ще донесат необходимата защита на очите, като същевременно ще подобрят видимостта и качеството на зрението.
- Регулиране на температурата
В не малко от случаите, температурата влияе негативно върху състоянието на нашето зрение. През лятото това се изразява със силните слънчеви лъчи, които оказват напрежение върху зрението, а от там – прекомерно сълзене, сърбеж, умора, напрежение. Тогава температурата не може да се регулира и решението е носенето на слънчеви очила или покриване на очите с кърпа/дреха.
През зимата обаче ниските температури ни стимулират да увеличим отоплението вкъщи. Колкото по-висока е температурата в помещенията, толкова и повече се изсушава въздухът. Тази сухота се отразява негативно на очите, като причинява сълзене, лесна умора, напрежение, сърбеж или зачервяване.
Решението е да регулираме температурата в помещенията така, че да се осигури оптимална среда за очите. Освен това, може да се стимулира овлажняването на помещенията. Това е възможно чрез редовно проветряване или чрез използването на специални овлажнители за стаи. Те повишават естествената влага, което потиска симптомите на дискомфорт на очите.
- Използване на овлажняващи продукти
Когато сухотата на въздуха е прекалено интензивна и нямате условия за нейното регулиране, то оптималният и функционален вариант е да използвате специализирани овлажнители. Това са продукти под формата на капки, които доставят естествено овлажняване на очите и предотвратяване на сухотата.
Такива овлажняващи продукти трябва да хидратират очите достатъчно, за да потиснат максимално изсушаването. Най-често в такива продукти се използва съставката хиалуронова киселина. Освен това, овлажнителите трябва да проявяват противовъзпалителни свойства. С тях се гарантира високата защита на зрението от вируси, бактерии или други замърсители във въздуха.
Не на последно място, овлажнителите е необходимо да оказват епителизиращо действие, като вещество с такъв ефект е декспантенолът. Други полезни свойства на овлажнителите за очи са, че намаляват умората, увеличават комфорта при продължителна работа, хидратират и предпазват очите.
Да обобщим дотук:
Грижата за зрението е важна, не само през летния сезон. Тогава слънчевите лъчи са познатата заплаха пред състоянието на очите, но освен нея, през зимата съществуват не по-малко значими вредни фактори за преодоляване. Такива са сухият и замърсен студен въздух, както и отразяващото се слънце в ледената повърхност.
Вижте какво е състоянието на вашето зрение. Запазете очен преглед в оптика Vision Express още сега.
Основните правила за защита на зрението през цялата година са нанасянето на овлажнители, използването на слънчеви очила и регулирането на температурата в помещенията.