На 15 октомври (вторник) 2013 г. по повод 100 години от създаването на първия съдебен орган в Благоевград и 125 години от приемане на първия Закон за адвокатурата, Правно-историческият факултет на Югозападен университет “Неофит Рилски”, Висшият адвокатски съвет, Адвокатската колегия – Благоевград и Окръжният съд – Благоевград организират:
Откриване на изложба за първия служебен защитник Илия Цанов от главния секретар на Висшия адвокатски съвет г-н Валентин Бенатов в сградата на Правно-историческия факултет (Учебен корпус 6) във фоайе между зали 311 и 312 от 14,00 часа;
Представяне на филм за първия служебен защитник Илия Цанов от адвокат Даниела Доковска в сградата на Правно-историческия факултет (Учебен корпус 6) в зала 313 от 14,30 часа;
Представяне на книгата “Алеко Константинов като адвокат” от адвокат Васил Василев в сградата на Правно-историческия факултет (Учебен корпус 6) в зала зала 313 от 15,00 часа.
На събитието ще присъстват адвокати, университетски преподаватели, представители на съда, прокуратурата и органите на обществения ред от града и региона. С честването на годишнините се отбеляза общественатазначимост на тези актове, които гарантират правата на гражданите.
Съдебната институция в най-голяма степен е натоварена с отговорността да защитава както интересите на отделния гражданин, така и на обществото като цяло. Тя подкрепя легитимността си преди всичко от публичното утвърждаване на принципа за върховенство на закона. В рамките на системата на разделение на властите, съдът е натоварен с изискването коректно да прилага закона.
Първият Закон за адвокатите в България е приет от Петото Обикновено Народно събрание на 22 ноември 1888г. (ДВ, бр. 140/24.12.1888г.). Той цели организирането на българските адвокати и гарантиране на пълноценното изпълнение на поставените в него цели. Законът оказва сериозно влияние в дейността на адвокатурата и другите съдебни инстанции в България не само към момента на приемането му, но и върху бъдещото им развитие.