Западнонилската треска започва като настинка и грип – с главоболие, болки в мускулите, висока температура, сълзене на очите. Това са симптомите, които подсказват за инфекцията, предупреди пред “Монитор” проф. Тодор Кантарджиев – национален консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Когато болестта напредне, човек може да изгуби ориентация и памет, да не може да се сети дори за собственото си име, допълни той.
Утешително е, че ако 200 души бъдат ухапани от заразен комар, заболява един, който може да развие възпаление на централния мозък. От 100 души с такова възпаление може 15-20 да загинат, в зависимост от степента на възпалението, обясни националният консултант.
Той обясни, че опасният вирус се разпространява от нашите комари, които хапят вечер и през нощта, а резервоар на вируса са прелетните птици.
Носителите категорично не са тигрови комари, това е заблуда, посочи проф. Тодор Кантарджиев и допълни, че вирусът може да бъде пренесен чрез заразена кръв.
Това потвърди и републиканският здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
По думите му западнонилската треска може да провокира тежки състояния, които могат да доведат до смърт само при страдащи от хронични заболявания и възрастни хора. Като проблем за ранното диагностициране той посочи факта, че в 80% от случаите инфекцията протича без симптоми, а в останалите 20 на сто те наподобяват тези на грипа и настинките
От 1000 човека, инфектирани със западнонилска треска, 180-200 ще проявят някаква симптоматика. Само в 1 процент може да се стигне до тежка ситуации с възпаление на главния мозък, както се случи с 55-годишния мъж в Пловдивско. В 80% от случаите човек преболедува инфекцията, без дори да отиде на лекар, като се лекува сам с прахчета срещу настинки.
Инфекцията се установява с лабораторно изследване на кръв от човека, който има съмнение, че е заразен. Пробите се изследват за две антитела. Ако и двете показват наличие на инфекцията, това означава категорично, че човекът вече носи вируса на заболяването.
Такъв е случаят с 55-годишния мъж от Пловдивско, при който и двата вида антитела бяха доказани категорично. За разлика от него при 70-годишната жена от Бургаско беше налично само едното антитяло, което не даде основание на лекарите да заключат, че тя е на 100% носител на инфекцията западнонилска треска. Затова медиците класифицираха случая като „вероятен“. Впоследствие се оказа, че те не са го подценили, тъй като пенсионерката вече е напълно здрава и върши обичайните си делнични задължения. Това разказа проф. Тодор Кантарджиев и допълни, че заболяването се среща често в съседните ни страни на Балканите, като има доста случаи, особено в Сърбия и Гърция. Той припомни, че през 2015 г. беше потвърден на 100% такъв случай при малко дете у нас.
Ваксина за хора срещу заразата западнонилска треска все още не е създадена, макар че от години англо-американска компания работи по този въпрос.
Технологията се основава на разработената и доста ефективна ваксина против жълта треска, в която генът, кодиращ обвивката на вируса на жълтата треска, ще бъде заменен с гена, кодиращ обвивката на вируса Западен Нил.
За профилактика при конете се произвежда инактивирана ваксина. Еднократното й приложение обаче не създава траен имунитет у животните. Фирмата производител не препоръчва прилагането й върху други домашни еднокопитни животни.