Времето днес не е подходящо за туризъм, предупреждават от Планинската спасителна служба и съветват да не поемате към планините. В хубаво и ясно време обаче също има заплаха за туристите – от туристическа маркировка в окаян вид. В планината туристите разчитат основно на маркировките, за да следят маршрутите, по които се движат. Липсата на такава е сериозна предпоставка за инциденти в планината – загубване и дори фатален край, посочва БНТ.
От туристическият съюз настояват в новия Закон за туризма да се разработи наредба за туристическите пътища в България. Според тях те трябва да се финансират от държавата и да се стопанисват от парковете и туристическия съюз. Подобна регулация ще позволи проблемът да се реши по-бързо, защото в момента националните паркове и туристическият съюз си прехвърлят топката за отговорността. От Национален парк Рила се оправдават, че маркировката в района на езерата е в много добро състояние.
През последните години на Витоша се полагат усилия и маркировката и табелките изглеждат много по-добре отколкото на Рила. Проблеми с маркировката има в източната част на Стара планина. Недоволни планинари коментират, че това възпрепятства ходенето им там. За да се решат проблемите с туристическите маркировки у нас, трябва туристическият съюз и парковите дирекции да сложат ясни граници кой за кои части на планината отговаря.
През последните години особено се разчита и на маркирането на пътеките от доброволци.