На 15-16 Март в Американски Университет в България се проведе конференцията по предприемачество StartUP@Благоевград, която представи стъпките по създаване на собствен бизнес, евентуални трудности и начини за финансиране. Събитието е организирана от студенти от АУБ за трета поредна година с мотото „Една птичка пролет не прави… но ние сме много и сме готови за промяна“.
17 лектора представиха личните си идеи и споделиха опита си при разработване на идея и превръщането й в реален действащ и доходоносен бизнес. Ключов аспект на лекциите беше личностния подход и връзка между представящи и публиката, който даде възможност за градивни дискусии след лекциите. Сред основните цели на конференцията в този формат са да се даде информация за една неопозната страна на бизнеса, да се осъществят връзки между действащи предприемачи, инвеститори ентусиасти, формиращи бизнес идеите си, както и да се развенчаят митовете и погрешните очаквания от индустрията. Лекторите, взели участие в събитието са специалисти, идващи от различни области на дейност.
Целта на подбор на лекторите е да се покаже всеобхватността и многостранните аспекти на бизнес средите, за да добият гостите на конференцията по-дълбоко разбиране за естеството на работа. Ето някои от участниците: Борислав Стефанов, възпитаник на АУБ и Харвард, с опит в различни структури като Директор на Българска Агенция за Инвестициите и член на Бостън Консълтинг Груп, той наблегна на важността на ясната комуникация между различните слоеве в компания.
Стефан Ганчев и Даниел Томов представиха възможностите за финансиране от два от основните фондове за рискови инвестиции, на които младите предприемачи могат да разчитат при започване на нов бизнес. Друга възможност за финансиране бе представена и от Тихомира Палова, която представи програмата за финансиране на предприемачество на Европейския Съюз.
Христо Нейчев, бивш директор „Бизнес развитие“ в софтуерната компания Telerik, който вече работи по следващия си стартъп – компания за разработка на мултиплейър мобилни игри, представи една от най-новите стратегии в предприемачеството – LeanStartup – който разглежда по-кратък път на развитие на нов продукт базиран на експериментални хипотези.
Любомир Янчев, ученик с вече развита бизнес стратегия и иновативен продукт – робот-иконом Мелиса, вдъхнови публиката и призова към вяра в собствените идеи и активност по пътя на осъществяването им.
Гостите на събитието имаха възможност да обменят опит и идеи и помежду си по време на паузите между лекциите, на коктейла в края на първия ден на конференцията, както и на сесията по споделяне на идеи на реални проблеми от ежедневието си, защото по съвет на лекторите успешен стартъп се развива, когато служи за решение на наболял проблем.
С 300 гости и лектори в залата се оказа, че птичките наистина са много и са вдъхновени да превърнат света в едно по-добро място.