Рибните запаси от критично значение за осигуряването на прехраната на човечеството са намалели значително в световен план, се посочва в извънреден доклад на природозащитната организация WWF. Проучване на WWF е установило, че за последните четири десетилетия морските бозайници, птици, влечуги и риби са намалели наполовина, а при някои видове риби спадът е с до 75%.
Според публикувания днес доклад „Жива синя планета“ тревожното състояние на моретата и океаните засяга всички държави, но най-вече развиващите се страни. За да бъде спряна тази опасна тенденция световните лидери трябва да положат усилия, така че възстановяването на океаните и опазването на крайбрежните популации да се превърне в приоритет при изпълнението на целите на ООН за устойчиво развитие, които предстои да бъдат приети по-късно този месец в Ню Йорк. Преговорите за нов глобален договор за климата също са важна възможност за твърд ангажимент за опазването на океаните.
“В рамките на едно поколение човешката дейност сериозно е увредила океаните. Хващаме повече риба, отколкото може да се възпроизведе и в същото време увреждаме местата, където живее. Необходими са дълбоки промени, за да осигурим биоразнообразието в океаните и за бъдещите поколения”, посочва Марко Ламбертини, генерален директор на WWF, цитиран в съобщението.
„Без съмнение, опазването на моретата и океаните трябва да стане приоритет за световните лидери. Обикновените хора обаче не бива да стоят със скръстени ръце, тъй като унищожаването на рибата засяга всички. Много е важно като граждани да настояваме за действия от страна на политиците, но в същото време да се замислим и за собственото си поведение като потребители”, казва Екатерина Войнова от WWF България.
Според нея изборът на риба и рибни продукти, който правим в ежедневието си, влияе пряко върху състоянието на запасите от морска храна в океаните.