Над 1 850 са свлачищата на територията на цялата страна. Ситуацията е много критична и сериозна, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред журналисти. Тя съобщи, че размерът на необходимите за укрепването им средства е огромен, но в момента е важно задачите да бъдат приоритизирани така, че да не се позволи откъсване на дадено пътно направление. През последните седмици и месеци се проявиха нови и се активизираха съществуващи. Най-засегнати от тези процеси са Дунавското и Черноморското крайбрежие, катокритичните места във Варненския регион са местността Фиш-фиш, пътят за Албена и Балчик и местността, Кабакум.
Лиляна Павлова информира, че това е причината за предложеното драстично затягане на режима на предварителните съгласувателни разрешения за строителство в свлачищни райони. Изключенията трябва не само да са редки, но преди всичко да предвиждат укрепване на брега, дълъг мониторинг и чак тогава строителство, заяви тя. Предвиждаме също да забраним изграждането на водопроводни и канализационни системи там, където има свлачище и не би трябвало да има сгради. Освен кардинални мерки, предвиждаме и реформиране на процеса по наблюдение на свлачищата, каза още тя.
Министърът припомни, че финансовите инструменти, на които страната ни разчита за справяне с проблема със свлачищата, са три. Единият е през бюджета по линия на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, годишният бюджет на която е 70 млн. лв. С тези средства ще разчитаме да направим аварийно укрепване, каза Лиляна Павлова. Вторият е европейското финансиране. 40 млн. лв. са предвидени в Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.”, по която ще кандидатстваме и приоритизираме проектите. Бенефициенти са както министерството, така и Агенция „Пътна инфраструктура” и общините.
Регионалният министър информира, че на 6 април изтича срокът, в който трябва да бъдат подадени реалните проекти по първата одобрена апликационна форма от Фонд „Солидарност” – третият финансов източник за преодоляване последиците от свлачищните процеси. Очакваме Варна да подаде проекта за охранителния канал в кв. Аспарухово, за да може да бъде разгледан и през май месец да се проведат процедурите, след което да започнат дейностите по изграждането му, допълни тя.
В отговор на въпрос Лиляна Павлова съобщи, че вече е в ход строителството на яз. „Пловдивци” в района на Смолян и процедурите за избор на изпълнители на изграждането на яз. „Луда Яна” край Панагюрище и за ремонта на пернишкия яз. „Студена”.