Най-ниската заплата за учител ще се увеличи от 600 на 660 лева от 1 януари 2017 година. Средното брутно възнаграждение на педагозите ще се повиши с 8% и ще стане 935 лева. Това предвижда проектобюджетът за 2017 г. Той беше представен във вторник пред депутатите от комисията по образование от главния секретар на Министерството на образованието Красимир Вълчев и беше приет с 9 гласа “за”, един “против” и един “въздържал се”.
Увеличението на заплатите цели изпълнението на един от основните приоритети на МОН – осигуряване на системата с добри преподаватели и мотивирането на повече млади хора за включването им в учителската професия. Увеличаваме изпреварващо минималната учителска заплата с 10%, средната ще се повиши с 8% и ще е над средната за страната, коментира Вълчев пред OFFNews.
Мотивирането на млади хора с по-високи резултати на изхода на гимназията да изберат учителската професия е задача пред всяка образователна система. У нас този въпрос е голямо предизвикателство и поради факта, че до 9 години половината от настоящите преподаватели ще навлязат в пенсионна възраст, допълни той.
Това е и основният системен проблем, който адресираме чрез законопроекта за бюджета за 2017 г. Провеждаме тази политика за втора година. Миналата година, с бюджета за 2016 г., за увеличение на възнагражденията бяха отпуснати 80 млн. лева повече, а тази година са 100 млн. лева повече, допълни Вълчев и прогнозира положителен ефект в по-дългосрочен план. “Очакваме ефектът да не е в едногодишен хоризонт. Най-напред той ще се отрази в повече студенти в педагогическите професионални направления, които влизат с по-висок успех от държавните зрелостни изпити.”
Ще бъдат увеличени и средствата за заплати на непедагогическия персонал. С парите ще бъде покрита разликата между старата и новата минимална заплата за работещите в системата, които получават такова възнаграждение. Предвидени са и средства за увеличаването на осигурителната вноска.
През 2017 г. бюджетът за образование се увеличава като дял от БВП от 3.5% на 3.6%. През 2017 г. разходите за образование ще са 3.350 млрд. лева, което е номинално увеличение с близо 230 млн. лева спрямо 2016-а.