Сините сливи са изсушен плод на домашната черна слива и имат добри вкусови и хранителни качества. Сливата принадлежи към семейство Розоцветни и е резултат от естествена кръстоска между череша и трън. В момента сливата се отглежда активно в страните от Мала Азия, Северен Кавказ, Молдова, Централна и Южна Русия, Украйна и естествено в България. Най-добри за сушене са плодовете от сорта унгарска италианска слива, който се различава от своя прародител черешова слива с високо съдържание на захар и твърда каша. Именно тези качества позволяват да се изсушат плодовете на тази слива без използването на ензими и да се получат отлични сини сливи. Когато купувате сини сливи на пазара, определено трябва да обърнете внимание на външния вид на сините сливи. Качествените сини сливи трябва да са черни на цвят и с лек блясък, да са месести, леко меки и еластични. Но кафеникавият нюанс на сините сливи показва значителни нарушения при обработката на плодовете. При такава обработка сините сливи губят своите полезни свойства и богат витаминен и минерален състав. Вкусът на такива сини сливи често е гранясал. Горчивината, дори и да се усеща много слабо, е следствие от неправилно сушене. Калорично съдържание на сини сливи Сините сливи са висококалоричен продукт с високо съдържание на въглехидрати и захар.
В 100 грама сини сливи се съдържат 231 ккал. 100 г сушени (дехидратирани) сини сливи съдържат 339 ккал, а 100 г задушени сини сливи съдържат 113 ккал. Калоричното съдържание на консервирани сини сливи е сравнително по-малко – 105 kcal на всеки 100 g продукт. Хората със затлъстяване не трябва да прекаляват с този продукт.
И така, ако отглеждате сини сливи, но нямате изкупен пункт, можете да помислите да ги предоставите на компанията Магия 2004 ЕООД – град Средец.
Фирма Магия 2004 ЕООД е сравнително млада, но бързо развиваща компания, която стартира дейността си през 2020 година. Фабриката за преработка се намира в гр.Средец обл. Бургас.
Реализирана е с европейски проект по Програмата за развитие на селските райони, мярка 4 “Инвестиции в материални активи” подмярка 4.2. “Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”. Програмата има за цел подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на предприятия от хранително-преработвателната промишленост чрез:
- по-добро използване на факторите за производство;
- въвеждане на нови продукти, процеси и технологии, включително къси вериги на доставка;
- подобряване на качеството и безопасността на храните и тяхната проследяемост;
- постигане на съответствие със стандартите на Европейския съюз (ЕС);
- подобряване опазването на околната среда.