Д-р Виктория Бързачка е началник на Очното отделение на МБАЛ „Пулс” – Благоевград. Родена и завършила средното си образование в Благоевград. Възпитаник на ВМИ- София, работи като офталмолог от 1990г.,има допълнителна специализация по детска офталмология.
Специално за Благоевград д-р Бързачка се съгласи да повдигне завесата около митовете, които съпътстват лазерната корекция на зрението. Тази процедура отскоро се извършва в Благоевград. (първата част от интервюто на д-р Бързачка можете да прочетете тук )
Д-р Бързачка, спомняте ли си една сцена във филма „Сексът и градът”, в който главната героиня се бе подложила на такава корекция на зрението и в продължение на ден след това имаше нужда от придружител? Така ли е сега?
Да, помня тази сцена и съм я гледала няколко пъти с удоволствие, не само защото като жена харесвам филма, а и от професионален интерес. Знаете кога е правен филмът – можете да си отговорите веднага на въпроса дали това е нещо ново и неизпитано, или напротив – утвърдена практика на Запад. Филмът е правен в края на 90-те години и тази процедура вече е нещо нормално и обичайно. Сега, след повече от 20 години, тя е усъвършенствана и вече няма да се налага като Миранда да търсите придружител с вас в болницата, който след това да ви води до вкъщи. Можете да се приберете самостоятелно, защото виждате прекрасно.
Какво се случва след процедурата?
Изписват се определени лекарства за подпомагане на възстановяване. За няколко часа в окото може да има усещане на дискомфорт и парене, както и чувствителност към светлина. Препоръчителни са почивка и избягване на дейности, които могат да намокрят окото, както и прекалено дълго четене и гледане на телевизия по време на оздравителния процес. Пациентите трябва да избягват да си търкат очите през първия месец, да не плуват, да не се натоварват физически, да ограничат работата си с компютър.. Гримирането през първата седмица също не се препоръчва.
Достатъчно надеждна ли е апаратурата, с която се извършват тези корекции?
Апаратурата, с която разполагаме, е една от най-добрите в страната и света. Американско производство, висша технология, която е минала години изпитания, за да бъде пусната на пазара. Здравето на очите е от жизненоважно значение и безопасността е основен принцип. Системата се състои от 3 сензора, които осъществяват пълен контрол върху всеки лазерен пулс, като се следят и най-бързите движения на окото – 400 пъти в секундата и настройват лазера за по-малко от 6 милисекунди. Така, дори и окото да се движи, лазерът остава винаги перфектно центриран по време на процедурата.
Сигурно ще се съгласите, че основната пречка хората да се възползват от това чудо на медицината е високата цена.
Цената в България е най-ниска, в сравнение с други държави от европейския съюз. Позволете ми и леко да оспоря това, което казвате – българите не само, че се спират, а напротив – много активни са в използването на новостите в медицината. Забележете какъв ръст имат у нас клиниките за пластична хирургия. Всички процедури в тях се плащат изцяло от джоба на пациента, без никакви възможности за доплащане по здравна каса. Въпреки това те са пълни с пациенти. Не съм чула досега пластичен хирург да се оплаква, че няма работа, напротив. Същото забелязвам и в нашата област, макар че сме една идея по-встрани от поставянето на импланти в гърдите или заличаването на бръчките. Има нещо общо, защото повечето пациенти, които идват, наистина идват, защото не се харесват с очила. Не ги е спряла цената, някои от тях са ползвали и банков кредит. Доколкото знам, вече има и специално разработени банкови продукти, специално за медицински услуги. А и в момента болница „Пулс” предлага изключително изгодни условия – предварителният преглед е с 50% отстъпка.
Има и българи, които ходят за подобни процедури в Турция. А и техните клиники много сериозно настъпват на рекламния пазар у нас – привличат ги с промоции, с екскурзии. Чували сме дори за доживотна гаранция на операцията. Как ще спрете пациентите да не пътуват в чужбина?
Не бих спирала когото и да било. Всеки пациент има избор къде да отиде, след като си плаща. По-скоро ми се струва, че това увлечение по Турция е от страна на хора, които не са достатъчно информирани и смятат, че ще съчетаят една екскурзия с една лазерна корекция. Това все пак е корекция, която изисква сериозен предоперативен преглед, по време на който хирурзите трябва изключително прецизно да определят зрителните дефекти на окото. След това – има последващи контролни прегледи. За тях отново трябва да пътуваш до Турция. Там тези процедури са малко по-скъпи, отколкото у нас, следователно – плащаш повече, макар да си мислил, че ще платиш по-малко. За съжаление хората малко мислят за тези неща, а впоследствие отново опират до българските лекари. Имали сме такива случаи. Но най-важното е, че в Турция работят със същия лазер, който имаме и ние тук в болница „Пулс”, в Благоевград.
Сами си отговорете на въпроса струва ли си тогава подобна екскурзия?
Колкото до доживотната гаранция – звучи несериозно. Все едно да ви кажат в сервиза, че колата ви доживот няма да се развали. Не е уместно да сравняваме колата с живия човек, но принципът е същият. Никой не знае дали утре няма да развиете някакво друго очно заболяване. Освен това – когато човек навлезе в старческа възраст, той неминуемо ще развие катаракта, това лазерната корекция никъде по света няма да го предотврати. Тя не предотвратява и пресбиопията – естественото стареене на окото, ако операцията е направена в млада възраст.