Колко струват винетките в другите държави? Този въпрос стана особено важен на фона на разгорелия се дебат дали и с колко ще поскъпне винетката у нас догодина. Има два основни варианта как се таксува преминаването по обществените пътища – със заплащането на тол такса, т.е. плаща се само преминаване по магистралата, или с винетка, припомня в ефира на bTV Стоян Георгиев, който сравнява и цените на винетките у нас и в чужбина.
В Румъния например годишната винетка излиза 55 лв. Нашата е 67 лв. Северната ни съседка е по-голяма по територия, но магистралите приблизително са колкото нашите. Средната нетна заплата в Румъния е малко по-висока отколкото у нас.
В Австрия нещата изглеждат по-различно. Страната е значително по-богата от нашата. Винетката там е 165 лв., но в Австрия има 1720 км магистрали, докато у нас са 760 км. Средната нетна работна заплата в Австрия пък е 4536 лв.
В Унгария годишната винетка е скъпа – 267 лв., но там се плаща само за магистрали и за част от първокласните пътища. Т.е. движението по “селските” пътища е безплатно. Магистралите пък са около 1400 км., при това – с перфектно качество. Средната нетна работна заплата там е над 1000 лв. В Унгария обаче има и регионални винетки, така че ако не ви се налага да излизате от областта си, може да си купите винетка само за 30 лв.
В Сърбия пък се плаща тол такса – 6 ст. на км е цената. Всички пътища останали са безплатни.