Организационните нарушения на местните избори се увеличават драстично в сравнение с предишните кметски избори през 2011 г. Това се твърди в доклад на неправителствената организация “Прозрачност без граници”. Ръстът на нарушенията е с около 25% спрямо преди четири години, изчисляват наблюдателите й. В сряда министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова призна за почти двойно увеличение на сигналите за нарушения на изборния процес и каза, че МВР е отчело общо 4580. Около 16% от тях са за контролиран или купен вот, изчислиха от “Прозрачност без граници”. Други 74% са свързани с организационни нарушения, а около 11% е делът на незаконната агитация, пише “Сега”.
Контролираният вот продължава да е голям проблем – 2.53% от сигналите за нарушения са за купени гласове, а 13.13% – за контролиран вот. През 2013 г. данните за купен и контролиран вот са достигнали 32% от всички сигнали за изборни злоупотреби, като контролираният е бил над 20% от тях.
Формализъм, мудност и липса на адекватно ръководство на работата на общинските избирателни комисии са основните слабости в дейността на Централната избирателна комисия (ЦИК), които “Прозрачност без граници” отчита. Доказателство са дългите срокове за регистрация на застъпници и на социологически агенции, закъснелите указания за процедиране с бюлетините, получени едва в средата на изборния ден, липсата на всякаква инициативност при решаване на драмата в “Арена Армеец” и т.н. ЦИК повлия съществено на резултатите от референдума за електронното гласуване, съобщи програмният координатор на сдружението Линка Тонева. Представителите му в Шумен установили, че на избирателите се казва директно, че референдумът не е задължителен. В Пловдив пък бил подаден сигнал, че на бюлетината умишлено не се поставя втори печат, което я прави недействителна.
Изборният туризъм е друга характерна особеност на завършилите кметски избори. Той е довел до около 130 000 нови адресни регистрации, от които са отменени малко над 1700.