Цените на горивата отбелязаха нов рекорд у нас в края на миналата седмица. По големите вериги дизелът вече се продава между 3,08 и 3,12 лева, а бензинът е 2,96-2,99 лева за литър. При по-малките бензиностанции цената е с 10-12 стотинки по-ниска.
Причината за поскъпването е петролът, чиито котировки от началото на годината нарастват. А по бензиностанциите тяхното движение се отразява с 10-дневно закъснение. Това означава, че в момента цените на бензин и дизел на дребно са според достигнатите 115-118 долара за барел петрол в края на март.
През последната седмица обаче нефтът започна да поевтинява и бе между 100 и 102 долара, след като САЩ освободиха 180 млн. барела от резерва си. След това Международната агенция по енергетика съобщи, че такъв ход ще бъде направен и от други държави за допълнителни 60 млн. барела. Избухналите нови огнища на коронавируса в Китай също натискат цената на петрола надолу заради опасенията, че икономиката на страната може да се забави заради наложените ограничения.
Ако сегашните нива на нефта от около 100 долара се запазят още седмица, горивата по бензиностанциите би трябвало да се върнат отново под 3 лева.
Сегашните им цени са с 50% по-високи спрямо една година, когато бяха малко над 2 лева. При петрола обаче поскъпването е по-голямо на годишна база – с 55 на сто. Ако обаче се стигне до ембарго от ЕС и САЩ на износа на руски петрол, това може да вдигне котировките осезаемо, защото Москва осигурява около 20% от световното потребление.
Преди два дни вицепремиерът Асен Василев заяви, че България е предложила на ЕС да вземе решение, с което акцизът върху горивата да се намали наполовина. Ако мярката бъде приета, то те ще поевтинеят с поне 40 ст. на литър. (24часа)