Младите хора в община Симитли – катализатор на промените, извор на идеи и енергия. Около това се обединиха участниците в научната конференция „Симитли – минало, настояще, бъдеще”, която събра в Симитли светила от академичните среди в България в областта на историята, философията, културното наследство, политици, общественици и много граждани.
След няколко часа разкази и дебат за изключително пъстрото минало на общината, за стабилните основи, градени през последните години за едно по-добро бъдеще, д-р Георги Величков, преподавател в катедрата по философия в ЮЗУ „Н. Рилски” направи добронамерена корекция по формулировката на темата на конференцията: “Настояще на миналото, настояще на настоящето и настояще на бъдещето…”
А затова, че младите хора в община Симитли са катализатор на промените, извор на идеи и енергия доказателство бе и организацията на научната конференция. Идеята и цялостната организация бе дело на младият Кристиян Ковачев от Симитли, студент по история, който срещна безрезервната подкрепа на общинското ръководство за реализацията на научния форум. Местните в Симитли, управляващи и общественици са категорични, че научен форум в такъв мащаб и на такова ниво се случва за първи път в общината.
Историци, археолози и изследователи вдигнаха пелената на незнанието за изключително интересни факти от миналото на симитлийска община. В секция настояще представители на управленския екип Апостолов представиха резултатите от работата на общинска администрация през последните десет години:
Стабилна основа са реализираните 51 проекти с европейско финансиране на обща стойност 43 031 692, 41 лв. Информацията за работата по европроектите и откритите нови хоризонти пред общината на тази база представи Веселин Димитров, началник на Отдел „Подготовка и управление на проекти”.
Заместник кметът по социалните дейности Евгения Георгиева допълни картината с резултатите от сътрудничеството на общината с Неа Зихни (Гърция), Пехчево (Македония) и други, където децата, младежите, дори представители ан бизнеса и управляващите от Симитли са установили нови приятелства, открили са нови възможности за партньорство и сътрудничество.
Заместник кметът Георгиева маркира и приоритет в работата на общинска администрация: Образованието и възпитанието на подрастващите и работа с младежи
„Добрата комуникация между община и училища е предпоставка за качествено и интелигентно образование. Благодарение на солидната подготовка в училище много ученици продължават обучението си в университети, а по – късно се доказват като можещи, знаещи и отговорни граждани на общината. Общинска администрация със своите действия показва загрижеността за най – малките граждани, а възпитателно – образователния процес спомага за израстването на здрави, възпитани и положително емоционални деца”, отбеляза Евгения Георгиева.
За настоящето си, община Симитли се гордее с изключително добре развита социална грижа. Услугите, които предоставя общината за хората в неравностойно положение с различни специфични потребности обобщи Маруся Филатова, мл. специалист „Социални дейности”, като обяви и новата услуга, която вече се предоставя на хората от общината- „ Животът е в нашите ръце” – защитено жилище.
Община Симитли се слави с община с изключително пъстър културен и празничен календар, със самодейни състави за всяка възраст във всяко населено място, с активна читалищна дейност, което е гаранция за запазване на бита, традицията, българщината.
Председателят на местния парламент Светла Атанасовкса представи законтворската дейност в общината с ретроспекция на мисъл на древногръцкия философ Плутарх: „ Ако погледнем в бъдещето, нищо в настоящето не би могло да се счита за велико или за малко.” „Интензивно и устойчиво развитие на община Симитли, като желано място за живот и икономическа дейност; Създаване на нови условия за подобряване на климата за развитие на местната икономика и физическата среда за живот на хората, съпроводени от повишаване на заетостта и доходите на населението, чрез предоставяне на висококачествени административни услуги и балансирано развитие на територията; Повишаване на качеството на административното обслужване”, са отправните точки в работата на местната власт в Симитли, отбеляза Атанасовска.
Конференцията приключи с активна дискусия за миналото, настоящето и бъдещето на община Симитли.
Конференцията бе организирана по повод 45 години от обявяването на Симитли за град и 136 години от подписването на Санстефанския мирен договор, в навечерието на националния празник – 3-ти март.