Децата. Подрастващото поколение, което е бъдещето на всяка една организация, група, дружество, компания, фирма, кабинет, правителство и държава. Тези деликатни същества попиват всеки стимул, всяка реакция и шаблон за поведение, идващи от външния свят. Малко хора обръщат внимание на това или по-скоро малко хора обръщат внимание на това какъв пример дават те на своите собствени деца, роднини, близки и познати.
Проведени са множество социални експерименти, които показват само на какво ниво се намираме, не само ние, но и хората по света. Как случаен минувач би дал цигара на дете, което му търси и как множество други биха му отказали и дори биха обяснили колко вредно е това. Има редица примери, за това какво трябва и не трябва да правим, разбира се нещата трябва да бъдат разбрани и усетени не буквално или поне не в техните крайности.
Когато едно дете показва неподчинение или т.нар. „лошо поведение“, „държи се лошо“ по-подходящият начин за справяне в тази ситуация е разговора, а не наказанието или повишаване на тон. Нека се замислим, че когато ние се намираме в положение, ситуация в която се чувстваме некомфортно, ние изпитваме чувства, които таим в себе си, понеже „какво ще кажат хората“ ако ги изразим по начин, който не е приет от обществото. Е, за разлика от нас, децата нямат този самоконтрол, който погледнато реално, дори не им е нужен. Колкото повече човек затваря мисли и чувства в себе си, толкова повече те се натрупват, с риска да изригнат „на повърхността“ с такава мощ, която би нанесла множество и фатални щети. Нека стимулираме и поощряваме общуването и споделянето на децата с по-възрастните, като приемем, че те са по-мъдри, с повече опит или както е модерно да се казва „по-зрели“.
Девиантното поведение и агресията при децата могат да бъдат провокирани също така и от технологиите и постоянното излагане на малчуганите на сцени с кадри, неподходящи за възрастта им, телевизонни и мобилни игри, филми и най-вече новини. Не е тайна, че единствените добри новини, които получаваме през последните 20 години са около Коледа и нова година, през останалото време медиите бълват и ни затрупват с куп негативни неща, като с това те целят популярност, продажби, висок рейтинг и т.н. Колкото и безобидно да изглежда това на пръв поглед, човек си дава сметка след време, че това съвсем не е така. Негативните новини пораждат негативни мисли, натрупването на негативни мисли поражда негативно и девиантно, агресивно поведение, което е в разрез с общественоприетите норми.
По същият начин действат и игрите на децата, наситени с насилия, съревноваване, алчност, предателство, убииства, кражби и прочие. Имайки такъв модел пред себе си, съзерцавайки го всеки ден рано или късно техният мозък бива „промит“, започват да използват думи като „ужасно“, „адски“, „чудовищно“, „мразя“, „ще те убия“ и т.н. Променя се както речника, така и мирогледа, поведението, което показват в конфликтни ситуации, най-честото решение е злословие или физическа саморазправа.
Превенцията на подобно поведение и обноски трябва да дойде най-вече от родителите.Медиите, големите фирми и правителството „не могат“ да спрат такъв тип пропаганда по никакъв начин. Семейството е, гнездото, в което „новоизлюпеното“ расте, храни се, развива се, получава грижи, любов и пример за подражание. Родители, давайте добър пример на децата си, не само на думи, а с дела също, показвайте им колко ги обичате, гответе им вкусни, здравословни и разнообразни домашни храни, не ги карайте да прибягват до „бързото хранене“, изградете обстановка на домашен уют и забавления, които децата да предпочетат пред играенето на компютърни игри или стоене пред телевизора.
Ако срещате трудности при общуването и неразбиране от страна на вашите деца и имате нужда от съвет или да споделите, не се колебайте да потърсите професионална помощ при психолог-консултант. Ние от Консултативно-терапевтични центрове „Живот без болка” вярваме, че здравето е по-лесно постижимо, когато оказваме подкрепа цялостно.
За контакти с нас: гр. София, улица “Средна гора” №95, GSM: 0878/799 144; гр. Благоевград улица ”Антон Чехов“ №18 GSM: 0878/ 799 590 ; гр. Петрич улица “Цар Борис III” 39 GSM: 0878/ 799 301, гр. Пловдив улица “Барикадите” №10 GSM:0877/799445; гр. Гоце Делчев, ул . “Солун” №19 GSM: 0877/799 446.