Боян Табутов е родом от Благоевград, завършил ПГИ „Иван Илиев” и висше образование в Бирмингамския университет, Англия, специалност „Политология и международни отношение” и „Местно самоуправление”.
Има зад гърба си над 5 г. професионален опит в неправителствения сектор, управление на проекти, участие в редица граждански инициативи, анализи и коментари по въпроси свързани с гражданското участие. Областен координатор и кандидат в листата на ПП „Движение България на гражданите” за МИР 1 – Благоевград, с бюлетина номер 33.
Защо Благоевград е важен лично за Вас?
Благоевград е градът, в който съм израснал, в който съм завършил училище, в който живее семейството ми и имам много приятели. Когато пътувам из страната или чужбина, срявнавам града ни с местата, които посещавам и винаги оставам приятно изненадан. Градът ни е млад, с много настроение и жителите му са пример, че Благоевград разполага и ще дава още много за развитието на региона и страната.
До каква степен държавната власт трябва да оказва помощ за подобряване на инфраструктурата в Благоевград?
Държавата има ангажименти да подпомага и създава условия за развитието на всяка община в страната. Тя трябва да осигурява реда, да съдейства на общините за усвояване на еврофондовете, съдейства за увеличаване собствените средства на общините, и т.н. Благоевград има предимството, че е един от градовете, които имат достатъчен капацитет да се справя самостоятелно. Трябва само желание, добри планове и готовност да носиш отговорност. И може само да съжаляваме, че Благоевград остана един от малкото големи български градове, в който през последните 2-3 години няма реализиран нито един мащабен инфраструктурен проект като изключим доста смешните предизборни първи копки и ремонти.
Вашата най-важна кауза в 42-рото НС?
Ние считаме, че страната ни се нуждае от парламентарно отговорно правителство с максимална обществена и политическа подкрепа. “Движение България на гражданите” има готовност да реализира такова правителство със свой мандат. Неговите първи стъпки трябва да бъдат по посока на възстановяване на икономическия растеж, с акцент върху подкрепата за малките и средните предприятия, борбата с монополите и към повишаване на ефективността на съдебната система, МВР и специалните служби в борбата с корупцията, контрабандата и битовата престъпност.
В следващото НС специално внимание следва да се обърне на младите хора и тяхното образование, работа и доходи. Предвили сме съответните мерки за бъдещето на младите хора, като например защитата на майчинството, реформи в здравеопазването и на увеличаване на средствата за образование и наука. Например, предвиждаме да увеличим бюджета за образование с 500 млн. лв. на година.
Най-важният закон, от който се нуждаем?
Политиците трябва да се очовечат, а гражданите да бъдат още по-активни, когато става въпрос за общото благо. За да се нормализира положението в страната от огромно значение първата крачка да е към промяна модела на управление. Ето защо, „Движение България на гражданите” пое ангажимент още от първите дни на следващия парламент да инициира създаването на конституционна комисия с широко гражданско участие за изработване на проект за нова конституция на страната. В тази нова конституция трябва да бъде заложен принципът, че който упражнява власт, трябва да носи и отговорност. Например намаляването на броя на депутатите не е толкова въпрос на икономии, а цели да се търси ясна персонална отговорност за свършената работа. В същия контекст трябва да се преосмисли и необходимостта от фигурата на зам.-министрите, защото те са източник на размиване на отговорност и бушони в системата. В новата конституция обръщаме специално внимание на активното участие на гражданите във властта, чрез опростяване процедурите за провеждане на местни и национални референдуми, също така на засилено и ефективно гражданското участие в държавните контролни и регулаторни органи – като лошите примери тук са ДКЕВР и Комисия за защита на конкуренцията.
Данъчната политика трябва ли да се промени и в каква посока?
Сред приоритетите в програмата на „Движение България на гражданите” е запазване на плоския данък и премахване на данъка върху лихвите по депозити. Всеки инвеститор ще ви каже, че данъчната среда у нас е доста благоприятна. Проблемите за липсата на сериозни чужди инвестиции са другаде – често сменящо се законодателство, административен произвол, политическа намеса в икономическия живот. Мисля, че с края на ГЕРБ интересът към България ще се засили.
Конкретни мерки за повишаване на доходите.
– Това, което току що споменах и още няколко прости неща:
– Ще улесним инвестициите, като премахнем данък „Несигурност” и такса „Административен произвол”.
– Ще ограничим честите промени в законодателството.
– Ще забраним на администрацията за изисква от гражданите документи, които може да получи по служебен път.
– Ще улесним достъпа до кредитиране на малки и средни предприятия чрез промяна в приоритетите на Българската банка за развитие.
– Ще създадем програма за нисколихвено кредитиране на млади хора, които искат да се занимават с предприемачество.
Какво трябва да се направи за намаляване броя на здравно неосигурените българи?
Първо – парите за здраве да отиват наистина за здраве. Никога повече да не допуска онова, което направи ГЕРБ – дa открадне пари от здравната каса, за да покрие дупки в бюджета. Второ – необходимо е да се спре източването на здравната каса, като се въведе системата на електронния здравен паспорт/здравна карта. И трето – да се поведе истинска борба с безработицата и бедността.
Трите най-важни стъпки за интеграция на ромите?
Образование. Образование. Образование.