Фермери и предприемачи ще могат да кандидатстват до края на годината по 6 схеми от новата Програма за развитие на селските райони. Това става ясно от индикативния график на програмата, публикуван на нейния сайт вчера. Още в края на този месец ще бъде отворена една от най-очакваните схеми – „Стартова помощ за млади земеделски стопани” с бюджет 35 млн. евро, пише „Труд.” По нея ще могат да кандидатстват млади фермери на възраст до 40 години, които за първи път навлизат в земеделието. Одобрените проекти ще получат по 12 500 евро стартова субсидия и още толкова след третата година.
Чрез мярка „Консултантски услуги за земеделски и горски стопани” на младите фермери ще бъдат правени безплатни проекти от Националната служба за съвети в земеделието, с които ще могат да кандидатстват. От службата съобщиха вчера, че не само ще изготвят плановете без пари, но и ще осигуряват подкрепа и безплатни услуги през целия период на изпълнение на бизнесплановете на младите фермери.
През октомври т.г. ще бъде отворена и схемата „Инвестиции в преработка и маркетинг на земеделска продукция”. Чрез нея могат да се обновяват цехове за преработка на суровини, да се закупуват нови машини за производството, хладилни транспортни средства и др.
Месец по-късно ще бъде отворен втори прием по схемата „Инвестиции в земеделските стопанства”. Първият прием на проекти по нея върви в момента. Чрез нея се модернизират ферми и земеделските стопани могат да закупуват трактори и комбайни. По схемата всеки фермер ще може да реализира до 2020 г. европроекти на стойност 1,5 млн. евро, а специално за покупка на техника – до 500 000 евро. Субсидията ще е 50% от направената инвестиция.
Прием на документи ще бъде отворен и за подмярка 19.1 „Помощи за подготвителни дейности”, която е свързана с подхода „ЛИДЕР” и воденото от общността местно развитие. В началото на октомври се очаква да бъде отворена и подмярка „Създаване на консултантски услуги”.
Преди официалното одобрение на Програмата за развитие на селските райони беше обявен прием, заедно с кампанията по директните плащания, и за агроекологични субсидии, биологично земеделие, плащания по „Натура-2000” и плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения.