Нова цена на тока ще има от 1 октомври, но не се очаква режим на тока. Това заяви пред журналисти председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране Боян Боев, предаде “Фокус”. В началото на септември ще бъде ясен размерът на евентуалното увеличение на цената на електроенергията. „Какъв ще е нейния размер и какво ще е нейното увеличение можем да разберем някъде в началото или по-скоро в средата на септември. Пак казвам, ако имаме действия, които ние сме предложили спрямо едни такива указания на ЕК, които са в подкрепа на нашите предложения и на нашите жалби, тогава можем и да не говорим за някакво увеличение”, обясни Боев. По отношение на енергийния борд Боев каза, че такъв ще представлява някакво общо събрание или дискусионна маса, тъй като реално погледнато ДКЕВР е независим регулаторен орган и върху нея не би следвало да се оказва никакъв допълнителен регулаторен одит или напътствия по някакъв начин. Затова очаквам с нетърпение предложението за тази кръгла маса или както ще се сформира този енергиен борд. Все още нямаме тази информация как би изглеждал, както и не сме поканени на едно такова мероприятие, обясни Боев.
На закрито заседание ДКЕВР прие Методика за определяне на цени за достъп и пренос на природен газ през газопреносните мрежи, собственост на „Булгартрансгаз“ ЕАД. Методиката гарантира, на първо място, изпълнение на задълженията по Регламент (ЕО) №715/2009, който гарантира, че тарифите за ползватели на мрежата са недискриминационни и се определят поотделно за всяка входяща или изходяща точка от преносната система. Това означава, че цената ще се изчислява на база разходи за определено разстояние.
За разлика от досега действащата Методика, новата предвижда таксите за мрежата да не бъдат изчислявани на основата на „договорни пътеки“. Гарантирано е преминаването от системата „пощенска марка“ към тарифна система „вход-изход“. Методиката определя подхода за определяне на цените, като гарантира, че той ще бъде еднакъв за двете мрежи – национална и транзитна.
Механизмите за разпределение на разходите и методиката за определяне на тарифите по отношение на входящите и изходящите точки се одобряват от ДКЕВР. Комисията има правомощието да коригира необходимите приходи, упражнявайки по този начин функциите си по ценово регулиране на преносния оператор. Цените се основават на утвърдени от ДКЕВР разрешени приходи, включващи оперативните разходи, годишни амортизационни отчисления и възвръщаемост върху балансовата стойност на активите, с които оперира и ще оперира дружеството; на необходимия за дейността оборотен капитал за разглеждан регулаторен период, както и на справедливото разпределение на приходите по входни и изходни точки, което се базира на географското разпределение на разходите и реалните активи.