„Моят глас е нашето бъдеще” е международен проект, в който млади хора от четири европейски държави – България, Латвия, Италия и Полша, ще бъдат провокирани да участват активно, информирано и отговорно в предстоящите избори за европейски парламент, защото това е техният граждански инструмент за влияние върху „правенето” на европейска политика, моделираща собствения им живот. Проектът цели да „извади” младите хора от ролята им на пасивни наблюдатели на случващото се, на чакащи някой да решава вместо и за тях, да ги направи по-решителни да избират, да вземат решения, да търсят отговорност, да критикуват конструктивно и мотивирано, следвайки общата цел – да направят живота си по-добър, себе си – по-успешни като личности и професионалисти, да бъдат движещата сила за промяната, която искат да видят.
От друга страна съществува несигурност от страна на младежите относно способността на Европейските институции да изведат Европа от кризата, да намерят решения за непрекъснато увеличаващото се ниво на младежка безработица и да гарантират по-добро бъдеще за младите хора. Това поражда у тях въпроси за смисъла от участието им, механизмите за промяна и влияние, начините да се търси отговорност от избраните веднъж парламентаристи. В проекта младите европейци ще имат възможност да дадат своите предложения за промени, инициативи, дейности и политики, които ще се съберат и изпратят на бъдещите парламентарни представители.
На осем неправителствени организации на и за младежи, обединени в мрежа TDM 2000 International: България: Сдружение ВИА СИВИК и Фондация „Инициатива за социална интеграция“; Италия: Асоциация ТДМ 2000 и Асоциация Сардитинера; Полша: Асоциацията “Rado?ni” и SMIT CREATOR; Латвия: AEGEE – Ogre и One Terrene International (OTI) се пада ключовата роля в проекта – да повишават младежката активност чрез изпълнение на различните планирани дейности. Преди изборите младите хора ще бъдат стимулирани да гласуват чрез разпространяване на информация посредством брошури, социални медии и събития, относно гражданите им права и задължения, принципите, заложени в Конституцията, свързани с правото на глас, както и важността от заявяване на активна гражданска позиция. След изборите работата по проекта ще продължи с дейности, насърчаващи младите хора да споделят своите нужди, очаквания и предложения, които да предоставят на депутатите в Европейския парламент.
Партньорските организации ще работят по проекта в продължение на 11 месеца /до края на 2014 година/ и ще осъществят поредица от дейности на местно ниво – информационни срещи с младежите, “вечери на младите граждани“, „гражданска къща” за въпроси и отговори, публични събития – маратон, търсене на съкровище, щафетно бягане, флаш моб, попълване на анкети и провеждане на дебати, местни семинари и „кръгла маса” за „извличане” на конструктивните предложения за реални промени на европейските младежки политики. На международно ниво ще се подготви общ доклад с предложенията до Европейския парламент. В проекта ще бъдат обхванати около 4000 младежи от страните-партньори.
С този проект искаме да насърчим младите да осмислят важността на тяхната роля на граждани за бъдещето на цялото европейско общество. Всички организации, които припознават заложената проектна цел, могат да подкрепят българските партньори и да се включат в дейностите, планирани да се проведат в България, като разпространят информация и приканят младите хора да участват в информационните дни и публичните събития, предвидени в проекта.