Пищен маскарад е подготвил Перник за двадесетото юбилейно издание на Международния фестивал на маскарадните игри “Сурва”, който стартира вчера.
В проявата ще се включат 106 групи с рекорден брой участници, надхвърлящи 6 000 души. Дванадесет от групите са чуждестранни. За първи път в Перник ще дефилират палестинци и албанци.
За първи път тази година фестивалът има талисмани – това са двойката сурвакари Сура и Сури. Куклите ще се продават като сувенири и ще присъстват на живо във всички ритуали на фестивала. Седемстотин различни сувенири, свързани с маскарада, ще могат да си купят зрителите по време на юбилейното му издание.
На специален базар, наречен “Сурвакарско село” на българските и чуждестранни гости на фиестата ще бъдат предложени традиционни маски и костюми, амулети, звънци, битови предмети, съпътстващи зимната сурвакарска традиция. В специално открити работилници за маски майстори ще демонстрират на живо изработването на оригиналните ликове.
Ще се продава и сурвакарско вино с емблемата на фестивала. Винарските изби – производители на елексира, ще заделят процент от постъпленията от реализацията му и за община Перник.
За първи път тази година на чуждестранните гости ще бъде предложен фестивален разговорник на руски, английски и френски език, включващ превод на най-употребяваните изрази по време на маскарада. Чужденците ще разполагат и с карта на центъра на Перник, на която са обозначени забележителните сгради, край които преминава маршрутът на дефилиращите групи.
През двата празнични дни в Перник ще дефилират хиляди кукери, кукове, сурвакари, старци, бабугери, джамалари, камилари и др. На кръста си всеки участник носи тежки нанизи от звънци и хлопки, на главата – чудновати маски, направени от естествени материали: кожи, рога, птичи криле, дърво и текстил. Участниците ги изработват сами, като влагат традиционни елементи и богата фантазия. Така сред хилядите маски на фестивала няма дори две еднакви – всяка е оригинално произведение на народния творчески гений.
Тази година двойно е увеличен маршрутът на дефилетата, които ще преминават почти през цялата централна градска част. Забавата ще продължи на пътуващи платформи с кукери и сурвакари, които ще обикалят и най-отдалечени кътчета на града. Инициативата е припозната от европейските фестивали в Дюселдорф, Кьолн и Венеция.
За първи път на 28 януари ще прозвучи сурвакарски химн, който също става част от местната маскарадна традиция. Той ще бъде изпълнен от перничанката Николета Станойкова, която вдигна на крака публиката и журито в “България търси талант”.
Предвиден е и дискусионен форум “Фестивал и туризъм”, на който туристически агенции ще представят най-добрите практики. Отново ще бъде активиран мобилен номер, на който зрителите ще могат да гласуват за най-добре представила се група. Един от участниците в sms-кампанията ще спечели екскурзия до карнавална Венеция.
Освен традиционните награди, за първи път тази година ще бъде връчен приз за заслуги в организацията и провеждането на маскарада. Той е на името на създателя на фестивала Йордан Николов, чийто стогодишен юбилей бе честван в края на миналата година.
Международният фестивал на маскарадните игри “Сурва” в Перник e най-авторитетната в България и на Балканите изява на традиционни народни игри и обичаи с маски, уверяват от община Перник. Маскарадът популяризира достигнали до днес варианти на древна ергенска обредност, част от българската фолклорна традиция. Във вярванията на българския народ играта на маскираните е ритуален благослов за здраве, плодородие, благоденствие и добруване.
Фестивалът се организира от община Перник от 1966 г. От 1985 г. има статут на международен. През 1995 г. Перник е приет за член на Федерацията на европейските карнавални градове, през 2009 г. е обявен за европейска столица на сурвакарските игри. Пернишкият фестивал е включен в националния културен календар. Миньорският град претендира, че прави най-големия етнофестивал в Европа.