БЛАГОЕВГРАД СЕ ВКЛЮЧВА АКТИВНО В МЕЖДУНАРОДНАТА КАМПАНИЯ „16 ДНИ СРЕЩУ ДОМАШНОТО НАСИЛИЕ” – 25 НОЕМВРИ – 10 ДЕКЕМВРИ”
На 26 ноември 2012 година от 10 часа във фоайето на Община Благоевград зам. кмет инж. Стоян Благоев ще открие Изложба на световни постери в международните кампании “16 дни срещу домашното насилие – 25 ноември – 10 декември”.
Инициативата е на Община Благоевград, Сдружение за европейски инициативи в България (СЕИБ) и Женско благотворително дружество „Македония”.
В рамките на кампанията са предвидени следните мероприятия:
– На 28 ноември СЕИБ, Женско благотворително дружество „Македония” и Сдружение „Знание, успех, промяна” от град Дупница ще проведат второ обучение-семинар за социалните работници на община Благоевград на тема „Прилагането на закона за защита срещу домашното насилие”. Първата част от обучението се състоя на 16 юли 2012, в него взеха участие 18 служители на социалните служби на Община Благоевград и РДВР Благоевград.
– На 4 декември ще се проведе отворена среща-конференция за проблемите на децата, израстващи в условия на семейно насилие, с участие на представителите на Окръжен и районен съд Благоевград, Отдел закрила на детето, ОбСНВ, Комисия срещу трафик на хората, полиция, представители на общинска администрация, общински съветници и неправителствени организации;
– 10 декември – „Международен ден на правата на човека” – съвместно с комисията срещу трафик на хората ще бъде организирана Отворена среща-презентация с гражданите на Благоевград в зала „22 септември”.
Международната кампания “16 дни срещу домашното насилие” e основана от първия Women’s Global Leadership Institute, спонсорирана от Центъра за Женско глобално лидерство през 1991 г. Участниците избраха датите 25 ноември – Международен ден против насилието над жени и 10 декември – Международен ден на правата на човека, символизирайки връзката на насилието над жени и човешките права и наблягайки на факта, че насилието над жени е нарушение на човешките права.
По проблема с домашното насилие тряба да се вземат конкретни мерки, а не само да се говорят празни приказки. Много хора не са запознати как стоят в този случей нещата според закона.
Насилието, включително и домашното е вид престъпление, и като такова трябва да се наказва от закона. Но според законите в България има два вида престъпления – от общ характер и от частен характер. Престъпленията от общ характер се преследват от Министерството на вътрешните работи и прокуратурата. Престъпление от частен характер е престъпление, което се преследва по тъжба на пострадалия (пострадалото от престъплението лице). Държавата, в лицето на прокуратурата и Министерството на въртешните работи, не участва в наказателното преследване на престъпленията, които се преследват по тъжба на пострадалия, тоест на престъпленията от частен характер. Пострадалото лице трябва само да съди насилника. Което означава, че пострадалото лице трябва да си наеме адвокат, да заплати за освидетелствуване, или за експертиза, адвоката на пострадалия трябва да изготви тъжба, да я внесе в съда, и изцяло да поеме функциите по обвинението, да събира материали, които имат връска със случея, и да иска от съда да се събират доказателства.
Въобще тези престъпления по закон не се преследват от държавата.
Престъпления от частен характер са: лека телесна повреда; закана за извършване на престъпление; издаване на чужда тайна; обида; клевета; средна телесна повреда, причинена на роднина-възходящ, низходящ, съпруг, брат или сестра; тежка телесна повреда, причинена на роднина-възходящ, низходящ, съпруг , брат или сестра в състояние на силно раздразнение, предизвикано от пострадалия с насилие, с тежка обида, с клевета или с друго противозаконно действие, или по непредпазливост; противозаконно влизане в чуждо жилище; противозаконно оставане в чуждо жилище; нарушаване непрекосновеността на чужда кореспонденция; унищожаване или повреждане на чужда движима или недвижима вещ, кражба, обсебване, измама и изнудване, когато предмет на престъплението е частно имущество и извършителя на престъплението е роднина; и други престъпления.
Насилието, упражнено от един член на семейството, върху друг член на семейството, по закон се води престъпление от частен характер, което означава, че държавате не го преследва. Именно това е същината на проблем – че домашното насилие не се преследва от МВР и прокуратурата.
Има едно много елементарно разрешение на този въпрос – да бъде променен Наказателния кодекс, и домашното насилие да стане престъпление от общ характер, което означава, че ще се преследа от МВР и прокуратурата. Това е решението на проблема. Всичко друго са само безсмисленни приказки.