В съботния ден на 19 май жителите на с. Струмяни се събират на площада на общинския център, обединени от идващия храмов празник на светите светии Константин и неговата майка Елена. Концертна програма и народен оркестър са предпоставка и тази година, въпреки кризата, хората да се повеселят и почетат празника на селото. На 21 май в църквата се организира тържествена света литургия и курбан за здраве на населението.
Константин Великий (Флавий Валерий Константин) (274-337) царувал в Рим и Византия – Цариград. По негово време през 313 г.се обявява свободата на християнската вяра. Той свикал Първия вселенски събор в325 година против ереста на Арий. Починал в 337 г. в Никомидия и бил поставен в златен ковчег в църквата “Св. апостоли” в Цариград. Майка му, царица Елена, живяла благочестиво и по неин почин бил открит Кръстът Господен на Голгота. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнскат ацърква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.
Според народните вярвания на този ден строго е забранена всякаква полска работа. Това е денят на игрите върху огън – нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция. Като атракция през миналите години са идвали и нестинари в Струмяни. Около огъня се извивали хората, а начело се носят иконите на Свети Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите,които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути.
Снимка: Община Струмяни, Архив