Инсталирането на камера за видеонаблюдение е процес, изискващ определена доза майсторство и опит с техника, но същевременно с това е достъпен за изпълнение, при следването на подробни насоки. Повечето хора и бизнеси, искащи да повишат нивото на сигурност, наемат майстори или фирми, които да инсталират камерите и съпровождащите системи за безопасност.
Въпреки това, в днешно време, вграждането на устройство за видеонаблюдение става все по-лесно и всеки човек, без професионални познания, може да извърши монтажа, стига да има нужните инструменти.
Всеки, заел се с подобно начинание, е важно да се запознае с основните стъпки, материали и процеси, нужни за инсталирането и настройването на техниката за видеонаблюдение. Детайлите на самия процес и колко усилия са нужни, силно зависят от типа камера, дали тя е безжична или с кабели, както и от мястото на инсталация – вътрешно или външно.
Дали ще е за подсигуряване на бизнеса или за домашна сигурност, стъпките за инсталация са подобни и може да се пригодят за всякакви ситуации и нужди.
Как да изберем камера за видеонаблюдение
Първо трябва да се избере модела, който ще се използва. Разликите между различните варианти е голяма, защото имат различни изисквания спрямо необходимите кабели и местоположението, за което са предназначени, както и различни обхвати и резолюции. Но съществуват два основни типа камери за записи, от които стартира изборът.
Първият е безжичните камери. Те стават все по-популярни като опция и са най-лесните за инсталация, защото предават сигнала безжично. Те често са по-евтини и предоставят повече функции и се явяват една от най-лесните и изгодни опции за входа на малък бизнес или домашна сигурност. И точно защото не се нуждаят от стандартно окабеляване, позволяват да се поставят върху всяка удобна повърхност.
Другият тип съответно са жичните камери. Те са по-често срещаният вариант, споделят експертите от Kassaba Systems. Използват кабел както за захранване, така и за връзка с интернет. Затова отнема повече време и усилия да се вградят и не позволяват да се поставят на много места, както е при безжичните. Въпреки това, този компонент ги прави по-надеждни и не позволява да се влияят от външни неблагоприятни условия.
Освен посочените два, има и модели, използващи батерии за захранване и кабел за интернет, но те не са толкова често срещани колкото жичните и безжичните варианти.
Спрямо други спецификации, има множество разновидности, като тези с 360 градусови сцени на видимост, въртящи се обективи, миниатюрни варианти и други. По-детайлно описание на всичките видове и техните предимства може да се разгледат лесно в интернет пространството.
Има много предложения от популярни търговци на пазара, предоставящи множество типове устройства за видеонаблюдение. За да се избере подходящият вариант, трябва да се вземе предвид и локацията за видеонаблюдение, бюджетът, както и обектът на наблюдение.
След като се избере правилният модел, според нуждите и предпочитанията, следва самото инсталиране.
Инсталиране на камера за видеонаблюдение
Инсталирането на система за видеонаблюдение е просто, но трябва да се направи внимателно и да се обмисли предварително, за да не се налага връщане отначало на целия процес.
Стъпките за инсталация са следните:
- Подготвяне на план. Първо трябва да се провери районът, който ще се наблюдава чрез устройството и да се означат ъглите, от които се вижда най-добре. Ако ще се наблюдава навън, трябва да се подсигури постоянно покритие от външни условия на мястото. След това се отчита откъде ще минават кабелите, дали през стената или ще са закачени на нея (ако е жична).
- Стойка за закачане. Всеки модел има различен начин за закачане към повърхности, като някои пристигат в комплект с устройството, а други с указания, гласящи как да се издълбаят нужните дупки.
- Инсталиране на камерата. Първо се слагат батериите или се свързват кабелите, в зависимост от самия тип. После се закача на стойката и се наглася до правилния ъгъл.
- Изтегляне на приложение/софтуер. В днешно време всички използват телефоните за всякакъв тип задачи и забалвение. Сега повечето модерни камери идват със специализирано приложение, от което видеото може да се гледа на живо и да се следи статута на цялата система. Този тип техника пристига с инструкции – как да се намери и регистрира приложението.
- Свързване на устройството с Wi-FI или рутер. След изтегляне на софтуера или приложението, се следват инструкциите – как да се добави новото устройство в мрежата.
- Тестване. Накрая се изпробва дали качеството и гледката съвпадат с планираните такива и дали картината се предава на живо към съответния телефон или монитор. Проверява се и дали видеото се е запазило в диска.
Инсталацията на системи за видеонаблюдение е по-просто от всякога. Доста от новите предложения пристигат готови за ползване, в комплект с допълнителни инструкции или инструменти за лесно вграждане.
Има толкова широк брой разновидности, че избирането на модел може да е трудно. Въпреки това, най-важно е техниката да съвпада с нуждите и целите, за които е предназначена. Най-деликатната част от процеса на избор и инсталация, е именно свързването със захранване и интернет, като при външните устройства е по-сложно и трябва да се планира предварително.
С изключение на това, вграждането на видеонаблюдение в бизнеса и дома е лесна задача, при следване на посочените стъпки.