При повреда на платното се налагат само текущи ремонти, които се отразяват само на състоянието на асфалта. Поддръжката на асфалта обикновено се извършва, когато е необходимо да се коригират дребни недостатъци, да се закърпят някои малки детайли, да се прикрият пукнатини или да се премахнат сравнително малки дупки. Често обаче се случва, да се чудим кое е излиза по-рентабилно – запълване на дупки или преасфалтиране.
Преасфалтиране
Текущият ремонт на асфалтобетоновата пътна настилка е предназначен за възстановяване на увредените участъци от пътното платно. Работата започва с оглед на състоянието на пътя и установяване на повредени участъци. Следва точков или пълен демонтаж на старата настилка. Дейностите по подготовка за полагане на асфалт е от ключово значение, независимо дали асфалтирате малки или големи площи, дали асфалтирате улици, паркинги, алеи и тротоари. Основните методи прилагани при асфалтиране на пътища са: полагане на горещ асфалт и полагане на студен асфалт. Процеса на полагане на горещ асфалт се осъществява чрез употребата на асфалтова смес нагрята до 120 градуса. Този метод е подходящ за асфалтиране на пътища, подложени на сериозно натоварване. От друга страна, студеният асфалт се прилага при асфалтиране на пътища с по-слабо натоварване.
Запълване на дупки в асфалт
Запълването на дупки в асфалта може значително да удължи живота на настилката и да предотврати по-нататъшното ѝ разрушаване. Технологията на работа включва три етапа: рязане на пукнатини; измиване и изсушаване; запечатване.
Пълният ремонт на пътя трябва да започне в случаите, когато броят на общите дефекти и повреди достигне 12-15%. При по-малко различни деформации, пукнатини, стърготини, лющене, стружки и дупки се извършва т. нар. кърпене, чиято цел е да се осигури безопасност на пътя.
Дефектите се запълват с топла или студена асфалтова смес. Удобно е да се използва горещата композиция по време на последващото нанасяне на износващия слой, тъй като не е необходимо да се наблюдава прекъсване между тези операции. Ремонтът на дупки на пътища със студена смес най-често се извършва без полагане на допълнително покритие. Студеният състав се нанася без последващо уплътняване. Този метод на възстановяване се характеризира с ниска цена.
Технологията на асфалтиране непрекъснато се усъвършенства, което дава възможност да се направят пътища с най-високо качество и да се увеличи експлоатационният им живот. Добавките, използвани в състава на асфалтобетоновата смес, позволяват образуването на минимален брой пукнатини.
Избор на подходящ метод за асфалтиране
Изборът на един или друг метод зависи от размера, дълбочината и броя на дупките и други дефекти в покритието, вида на покритието и материалите на неговите слоеве, наличните ресурси, метеорологичните условия, изискванията за продължителност на ремонтните дейности и други.
Запълването на дупки или цялостното преасфалтиране зависи изцяло от моментното състояние на настилката и кое действие ще е по-рентабилно в дадената ситуация.