Оръжието може да се използва не само за самоотбрана или за лов, но и с изцяло спортни цели. Това направление се развива повече от век, като намира своето приложение и в Олимпийските игри. За хората, за които стрелбата е хоби и начин да покажат уменията си в състезание, е ясно, че не може да се ползва каквото и да е оръжие. Повечето практикуващи такъв спорт развиват уменията си със спортен пистолет, като има и дисциплини, при които се използват полуавтоматични пушки.
В този смисъл естествено изниква въпросът как се избира оръжие за спортна стрелба? И по какво се различава спортният пистолет от стандартното бойно огнестрелно средство, предназначено най-често за самоотбрана? Да започнем с това, че състезателните оръжия поначало са конструирани така, че използването им извън конкретната среда не е особено практично, което, разбира се, не означава, че те не могат да бъдат опасни. Дори и при боравене със спортно огнестрелно оръжие се изисква да се премине през курс за безопасно боравене и да се получи съответното разрешително. А освен това за упражняване на тренировъчна и състезателна дейност се изисква членство в официално регистриран клуб.
Какви видове спортни пистолети се използват?
Разновидностите са много, но в общи линии стрелковите варианти се разделят на две основни категории:
- Огнестрелни;
- Въздушни.
Последните се наричат още пневматични, като при тях няма възпламеняване на барута чрез искра, а се използва нагнетяване на въздушното налягане за извършване на изстрела. Въздушните пистолети са и сред най-често употребяваните при спортните дисциплини. Олимпийските дисциплини включват и състезания с пневматични пушки, при които се прилага същият принцип.
Иначе спортните пистолети се различават от стандартното бойно оръжие по някои съществени показатели. При състезателните например откатът е осезаемо по-малък в сравнение с пистолетите за самоотбрана. Това се постига чрез по-различен баланс в теглото, което позволява и по-прецизно прицелване в мишената. Цевите също често са удължени, макар че има и доста спортни пистолети със скъсени изходни цилиндри. Спусъкът на състезателните оръжия е по-лек, за да се улесни бързата стрелба, което е и от съществено значение за конкретни дисциплини.
От друга страна, спортният пистолет изисква доста по-честа и щателна поддръжка. При бойните оръжия почистването не е задължително да се извършва всекидневно, докато при състезателните е на практика неизбежно, за да работят качествено. Изискванията за калибъра на спортните пистолети са ясно зададени. Според Международната федерация по спортна стрелба те трябва да са 22 калибър, за да могат да се използват в официални надпревари. Но за спортни се смятат и пистолети извън тези параметри с тази разлика, че не могат да се употребяват на най-големия форум. Общото между двата типа е, че трябва да се съхраняват грижливо и в предвидените за това кутии, каквито са металните сейфове.
Има ли специални оптически средства при състезателните модели?
Конструкцията на този вид оръжия е насочена към това да се търси максимална прецизност при изстрела. Някои видове спортни пистолети действително са с добавена оптика, която помага при търсене на оптималната точност. Но по-правилно е да кажем, че точният мерник се постига и благодарение на други спецификации, които бяха описани по-горе.
Отличен пример за спортни и тактически пистолети са тези от марката Para Ordnance, която вече е част от групата Remington. Моделите обаче все още присъстват на пазара и са предпочитани от много почитатели на този вид хоби. В пълнителя се събират повече от 15 патрона, което ги прави особено удобни при бърза стрелба.
Има и други популярни марки, които се използват в състезателните дисциплини. Сред тях можем да посочим редица известни производители като SIG Sauer, STI, Walther, Benelli, Hammerli, като списъкът не се изчерпва дотук.
Естествено, за да се спортува, тези модели е не просто препоръчително, а задължително да се използват само в предназначените за целта места. Затова и както беше написано по-рано, състезателните дисциплини се практикуват само в специални помещения, които се ръководят от лицензирани клубове. Дори и да нямат потенциала и спецификациите на стандартните бойни оръжия, спортните също могат да нанасят поражения, ако се употребяват невнимателно и безотговорно. При тренировка и състезание трябва да се използват и специални аксесоари като очила, антифони и други.