Камилската вълна често се изполва за изработване на спално бельо. То е отличен изолатор с редки качества, поддържа постоянна телесна температура, което не е изненадващо, в горещ следобед, когато температурата на въздуха се нагрява до 80 ° C, а кожата под козината е 40 ° C, това е толкова идеален балсам, създаден от природата. Косата също може да абсорбира влагата и бързо да се изпарява, оставяйки тялото сухо, а топлинният ефект, това свойство предотвратява образуването на наднормено тегло, така че корсетите от вълна са популярни сред жените като коректори на теглото и тялото. Трудно е да се опишат всички предимства на естествената камилска вълна, която природата е дарила, тя е топла, издръжлива, два пъти по-лека от овча, не причинява алергии, облекчава статичния стрес, лекарство за ревматични заболявания, навяхвания, натъртвания. Съвременната медицина не се отклонява от традиционните народни средства.
Спалното бельо от камилска вълна е особено подходящо за зимата.
Уникалните свойства на камилската вълна позволяват да се получи най-добрата прежда за плат при производството на облекло. Камилската вълна е абсолютен фаворит в текстилната индустрия; от нея се правят дрехи, одеяла и филц. Продуктите от камилска вълна са най-топлите, най-качествени и меки, най-трайни продукти.
Получаването на обработена или завършена вълна за крайния продукт е сложен процес, който изисква много умения и време. Камила надолу се получава само през пролетта, когато овчарите разресват камилите по време на периода на линеене, разресвайки ценния подкосъм. Събраната вълна преминава през няколко етапа на обработка, първият от които е щателно сортиране и освобождаване на вълната от мръсотия и прах, след това процесът на измиване, рафиниране и сушене. След това вълната преминава през етап на разресване, когато вълната се прекарва през машина за кардиране, където отново вълната се освобождава от малки косми, за да се получи полуфабрикат, който е хомогенен по състав. Последният етап е сресване на вълна с влакна или направа на прежда за по-нататъшно тъкане. Тогава се ражда удобен пуловер или одеяло, на което ще се радвате дълги години.
Европейците наричат камилите “корабът на пустинята”, арабите имат друго име за “издръжлив, благороден, мъдър, търпелив и най-красивият в света”, други животни, живеещи с хора, не заслужават такова име. От древни времена силата на източните държави зависи от броя на камилите, камилите преодоляват безкрайните простори на пустинята, пренасяйки стоки, замествайки коня, давайки мляко, месо и вълна.
Източник: e-broshura.com