Голяма част от асансьорите в столицата са стари, няма кой да ги поддържа и много от тях дори не минават годишен технически преглед. За това предупреждават от Българската асансьорна асоциация, предава БНТ.
В България има над 130 000 асансьора, 90 000 от които са произведени в асансьорния завод в София. От браншовата асоциация твърдят, че повечето от тях са опасни, тъй като заводът е затворен от 30 години, части за асансьорите няма и ги поправят с подръчни материали.
Работата със стари асансьори не създава интерес у младите хора. Сега 70% от техниците са над 60 години, а в някои градове и над 70.
Оказва се, че у нас е доста трудно и да се получи сертификат за монтьор на асансьори. За целта трябва да имате завършена специалност машинен монтьор или електромонтьор. На практика такива дисциплини отдавна не се преподават в училище. Няма и паралелки за асансьорни техници, с изключение на едно столично и едно пловдивско училище, но те са крайно недостатъчни.
“От асоциацията предлагаме във всеки един областен град да бъде открита паралелка за асансьорни техници, в която да преподават хора от бранша с опит. Това е възможно”, обяснява инж. Христо Таков от Българската асансьорна асоциация.
За да се привлекат млади техници е много важно и заплащането.
В момента стартовите заплати са към 1300 лв., а за хората с опит – около 2500 лв.