Вековни български традиции оживяха на фестивала „Симитлия – Древната земя на кукерите“

„Древната земя на кукерите“-Симитли, случайно или не това е най- истинското определение за Симитли, казват фолклористи. Жар и плам в лицата на хората се четеше на 14-тия кукерски фестивал „Симитлия- Древната земя на кукерите“. Над 3000 последователи на традициите, дойдоха за да радват публиката с начина, по който показаха, че Симитли е мястото на кукерите. Бабугери, старци, мечки, арапи с черни маски и рога, булки и младоженци, попове, дяволи и още много персонажи  от цялата страна бяха част от кукерския маратон. Много музика, надиграване, веселие и добро настроение съпътстваше групите, които години наред идват в Симитли. Прекрасните слънчеви лъчи бяха дар за дългогодишните организатори Община Симитли и патрона на фестивала кметът Апостол Апостолов и за десетките групи и зрители. Над 10 хиляди зрители събра стадион „Арена“ в Симитли, който бе арена на кукерското дефиле.

Светлините на стадиона озариха големия финал и награждаването. Кукерите превзеха стадиона с обреди за надежда и плодородие, със страшни и уникални  маски и зловещ звън на хлопките, като показаха  вековни традиции. Интересните моменти в дефилето едва ли могат да се изброят лесно, но правеха невероятно впечатление:

Различните кукери от село Климент, редовни и много харесвани участници във фестивала, „стоплиха” публиката първи с ритуал по посрещането на пролетта, вдигайки на пиедестал малка хубавица и коленичейки пред нея в знак на почит. Хлопките на мъжете в групата силно разтърсват земята в Симитли с мъжко хоро. Домакините от 1-ви квартал, 2-ра група в Симитли впечатлиха с уникални големи кукерски костюми, които са запазената марка на групата, те спечелиха и първото място на фестивала за кукерски костюм, като наградата бе присъдена на всички кукери.Село Крупник шашнаха публиката със своята многочисленост, старци и красиви кукерски костюми, весело настроение. Много групи от Ямболско се представиха пред публиката в Симитли със своята пъстрота и колоритност. От Земен дойдоха, въпреки игрите си в Перничшко, и също радваха публиката. Кукерската група от село Брежани пристигна с невиждана досега празнично накичена коледна елха. И радваха с интересна хореография.

Групата на село Черниче, начело с кмета Георги Стефанов, развя най-дългия трибагреник в историята на фестивала и спечели специална награда за него, костюмите на Черниче също не отстъпваха на отличените за най-красиви. Кукерска група Симитли впечатли с уникални кукерски костюми старци и безброй малки последователи на кукерството. Арапи с черни маски и рога от кв. „Поляните” от Петрич гониха злите сили в Симитли. А „Веселяци”, техни съграждани зашеметиха публиката с русалийски танц, „Златна фея” от южния град пък показа нови, различна и интересна композиция и впечатли с уникални саморъчно изработени нови маски. Унилани бабугерски маски представиха мераклиите от село Коларово, Петрич.

Квартал „Ораново” на град Симитли направиха впечатляваща хореография, както винаги, специална награда получи водачът на хорото Александър Налбантов и малките мечета на групата. 3-месечно бебе бе за първи път на фестивала, „да го закърмим още от сега“, казаха родителите. В синхрон с времето, бидон с луга се разхвърляше по терена, а горски следеше за ситуацията със сечта на дърветата. И много красиви кукерски костюми видя публиката.

Кукерите от село Полена бяха водени от кмета Веселин Топузов, който от години пази традицията за кукерството и е ръководител на групата. За първи път селото бе толкова обединено и всички групи дадоха всичко от себе си да се представят достойно на фестивала. Фамилия Благоеви, след няколко години прекъсване на традицията в семейството, тази година облякоха кожи и ямурлуци и в името на кукерството бяха на стадиона. Специалната награда в памет  на Васил Благоев, която се присъжда на фестивала, бе присъдена именно на неговата фамилия тази година. Много кукери и голям танцов състав отличи кукерската група на селото.

Село Полето отново станаха най, с най-възрастният участник-баба Стефка на 86 години, кукери, танцов състав и доктори и старци бяха атракцията в най-младата група в симитлийска община.

Благоевградският квартал Струмско бяха едни от най- атрактивните на фестивала с тяхното представяне на стари занаяти, пекарни, шивачи, ковачи, а тази година имаха и ХЕИ, РИОСВ и други важни институции.

Кметът Апостолов благодари на всички участници, че за поредна година са достоприемни домакини и гости на кукерския фестивал. Пожела на всички следващата година да са много повече, да продължават да се развиват и да изненадват публиката в Симитли. Председателят на журито проф. Костадин Динчев благодари на всички, като отбеляза, че това изключително явление на 14-я ден от годината, 14 поредна година съществува фестивалът: „Изключително затруднени бяхме при класирането, искахме да отдадем заслуженото на всички. Днес ме попитаха „Има ли бъдеще този фестивал” единственият отговор е, че има, той ще пребъде.Това събитие е най- проспериращия кукерски фестивал“, категоричен е професорът.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: