Над 30 свлачища в страната ще бъдат предложени за включване в индикативния списък за финансиране на проекти за укрепване от Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“,съгласно специфични критерии на Методиката за приоритизиране. Това стана ясно на заседание на Експертния консултативен съвет по въпросите на геозащитната дейност в Република България, към министъра на регионалното развитие и благоустройството.Заседанието бе водено от зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
Над 56 млн.лв. е ресурсът за борба и превенция на свлачищните процеси по оперативната програма. Финансирането на обектите ще се извърши след задълбочен анализ и приоритизиране. В съвета участват експерти от различни министерства и агенции, както и от НСОРБ, представители на научните и технически среди.
Зам.-министър Нанков отбеляза, че до края на 2015 г. в страната са регистрирани 2075 броя свлачища, които засягат над 212 хил. декара площ. От тях активни са 930, засягащи 55 хил. декара земна площ. Над 60% от тях са в урбанизирани територии. Нанков отбеляза, че през миналата година има значително увеличение на активизираните земни маси, като са установени 210 нови, засегнали над 3 хил. декара площ. Отделно от това през м.г. са се активизирали процеси в 82 стари. През 2014 г. регистрираните нови са били 56, а през 2013 г. са възникнали 51.
Според зам.-министър Нанков обстановката остава тревожна и през тази година. За първите два месеца са констатирани 4 нови свлачища.Единствените области, в които няма регистрирани процеси са Ямбол, Стара Загора и Разград.