С фалшив зехтин е залята търговската мрежа. В големите хранителни магазини масово се предлага марката “Farchioni” екстра върджин с бомбастична реклама: “Истински италиански вкус. Студено пресован зехтин от висококачествени маслини”. Продуктът е в стъклени бутилки от 0,700 мл, с цена 13 лв. Проблемът е, че когато се постави в хладилник, не се сгъстява – индикатор, че е менте, алармира в редакцията на в. “Марица” пловдивчанинът Янко Данев, който купил от него миналата седмица.
“Винаги държа зехтина в хладилник. От тази марка взимам вече няколко пъти, но последния път се оказа абсолютно менте. Не кристализира както обикновено, вероятно е нерафинирано слънчогледово олио, защото не промени агрегатното си състояние”, коментира компетентно Данев.
Човекът обясни, че е живял дълги години в Италия и можел да разпознае зехтините и по миризмата. Той е подал сигнал на горещия телефон на Българската агенция по безопасност на храните и в Комисията за защита на потребителите. “За да се докаже на 100 процента, че зехтинът не е истински, трябва да се подложи на анализ”, коментира Марин Маринов от Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България. Изследването е скъпо и трябва да се извърши в оторизирана лаборатория. С просто око няма как да се установи, заяви Маринов. Той потвърди, че действително чистият зехтин се сгъстявал на студено. “Поставен в хладилник, но не във фризер се сгъстява за няколко часа, а консистенцията става мътна. Когато се затопли, отново се връща в течно състояние. Маслиново олио, което не се сгъстява в хладилник, определено не е чисто. Освен това оригиналният зехтин е леснозапалим”, допълни Маринов.
Той коментира, че в практиката си е срещал различни имитации на зехтин, докарани перфектно и на цвят, и на вкус. В същото време били направени от соеви или други евтини масла. Маринов припомни, че миналата година италианските зехтини също се изложили, тъй като ниско качество, правено от кюспе, се предлагало за “екстра върджин”. По принцип класният зехтин е най-богатият на ароматни и биологично ценни вещества. “Смята се, че е с най-високо качество, тъй като при него липсва химическа интервенция, а производството е подчинено на доста стриктни правила. Освен това, ако е истински, трябва да съдържа около 0,8 грама свободни мастни киселини – олеинова киселина на всеки 100 грама продукт”, каза още специалистът.
От Агенцията по храните заявиха, че за да бъде сертифициран като “екстра върджин”, продуктът трябва да е издържал строг физичен и химичен анализ в страната на производство. Той трябва да бъде студенопресован, да има ниска киселинност и да е произведен изцяло от плодовете на маслиново дърво.