Федералният резерв на САЩ в четвъртък взе решение да не вдига лихвените проценти като знак за опасенията за слабостта на световната икономика, предаде Ройтерс и Стандарт. Същевременно Фед остави отворена възможността за затягане на паричната политика по-късно тази година.
Новите икономически прогнози показват, че 13 от 17 представители на Фед все още предвиждат повишаване на лихвите поне веднъж през 2015 г. Решението на Фед доведе до разпродаване на долари от страна на инвеститорите, което пък доведе до падане на курса на щатската валута до 1,1458 долара за евро, което е най-ниското ниво от три седмици насам. По-късно през деня щатската валута отново върна част от позициите си. Решението на Фед обаче повлия положително на азиатските борси, които отчетоха повишаване на индексите в петък.
Ето го поредният признак за глобалната икономическа мощ на Китай – разтърси финансовите пазари толкова силно, че принуди Фед да се въздържи от повишаване на лихвите, пише Bloomberg. Ако не беше кризата в Китай, Фед щеше да вдигне лихвите, смятат анализаторите. Фед остави основния лихвен процент близо до нулевото ниво с аргумента, че икономиката и инфлацията в САЩ могат да бъдат ограничени от “скорошните глобални икономически и финансови събития”. Ако Фед беше вдигнал лихвите, много инвеститори щяха да насочат парите си към САЩ, което би потопило азиатските борси.