В жилищните кооперации да се разменят имейли и да има срокове за неотложните ремонти – това са само част от планираните законови промени, съобщава Нова телевизия. Най-важната документация в повечето жилищни комплекси е домовата книга. В нея се отбелязва кои са живеещите, колко пари дължат на домоуправителя, защото негови са основните проблеми. И не само тук, в блоковете, но навсякъде, където има етажна собственост. Предстоящите промени в Закона за управление на етажната собственост тревожат хората, които професионално управляват жилищни блокове. Как ще се плаща по банков път например осветлението на входа, както предвижда проектозаконът? „Чрез една разплащателна система, всеки да може да си плаща когато и където му е удобно”, обяснява професионалният домоуправител Димитър Вълчев. Едно от исканията е хората, които не са присъствали на общото събрание, да получават мейли от домоуправителите. „Това ми се струва много непрактично. Ако този човек го няма два месеца, съгласието му се приема с мнозинството. Ако го е нямало, значи не е заинтересован”, коментира Вълчев.
Основният проблем според домоуправители е, че решенията на общото събрание нямат правна стойност. Например – събранието решава всеки да плаща по 20 лв. на месец. За съда това не е дълг.
И още предложения. Да се премахнат остъклените балкони – нещо, което според професионалните домоуправители е просто неосъществимо. Масово, на мястото на балконите, вече са кухните на собствениците.
При евентуално приемане на поправките в Закона за етажната собственост, именно тези ведомости, в които се подписваме всеки месец, би трябвало да отпаднат. Това е и целта – събирането на тези средства да стане малко по-европейско. В момента законовите предложения се обсъждат в интернет.