Фармацевтите излизат на национален протест. Причината – промени в Закона за лекарствата, които бяха одобрени преди дни от Министерския съвет. Протестите започват на 9 май. Поетапно в различните градове у нас аптеки ще затварят за няколко часа. Това ще продължи до 27 май – за тогава е насрочен национален протест пред сградата на Министерския съвет.
Съсловието протестира заради промени в закона за лекарствата, с които се разрешава хора без фармацевтично образование да работят в аптека, пък било то и на щанда с хранителните добавки и козметиката.
Днес от съсловието скочиха и срещу други промени
Според изменение на закона, нова комисия ще определя кои лекарства ще се плащат от държавата. Право на глас няма да имат съсловните организации. Нито пък пациентските, които днес обявиха че ще подкрепят протестите.
„В момента тези решения няма никаква гаранция, че няма да бъдат пробудени от лобистки интереси, корпоративни интереси или заради някакви политически настроения в тази комисия”, каза Станимир Хасърджиев, председател на Национална пациентска организация.
С промените се отнема и влиянието на Висшия съвет по фармация в издаването на разрешения за отваряне на аптеки. Това вече ще се прави само от Агенцията по лекарства.
От Фармацевтичния съюз са възмутени и от това, че в аптеките вече ще работят и хора без фармацевтично образование, пък било то и на щанда с козметика и хранителни добавки. Според съсловието има опасност те продават и лекарства, за да може шефовете им да спестяват от заплата за фармацевт.
“Не в въпроса аз да ви взема 100 лева. Целта, когато отидете и при лекар, и в аптека, е да разрешите проблем, да бъдете излекуван”, каза Мисрослав Ненчев, председател на БФС.
Собствениците на аптеки обаче не виждат никакъв проблем
„Това е все едно да се притесняваме, че в един самолет стюардесата ще седне на мястото на пилота и заради това да забраним стюардесите. Просто е супер нелогично”, каза Николай Костов, председател на АСА.
Най-вероятно обаче, нефармацевтите ще бъдат облечени в различен цвят престилки, за да се ориентират пациентите кой ги обслужва. Така или иначе, протести ще има.
Аптеките ще затварят врати за по няколко часа
Преди да започнат протестите, фармацевтите настояват за спешна среща с премиера и с министрите на здравеопазването, финансите и социалната политика.
От здравното министерство отговориха, че промените са били предварително обсъдени със съсловните и пациентски организации. От министерството твърдят, че промените не са фундаментални, тепърва ще се изготвя цялостна нова лекарствена политика. Обясниха, че фармацевти и пациенти ще имат статут на наблюдатели без право на глас в новата комисия, която ще определя кои лекарства ще се плащат с публични средства.
Източник: BTV