Днес се отбелязва Световният метеорологичен ден. На 23 март 1950 г. влиза в сила конвенцията, с която се основава Световната метеорологична организация. Отбелязва се от 1961 г. по повод годишнина от влизането в сила на тази Конвенция, която е специализиран орган на ООН.
Националната хидрометеорологична служба на България разполага с комплексна система, работеща за внедряването на съвременни методи и средства за наблюдение и за използване на набираната информация за научни изследвания и в различни дейности за обслужване на обществото.
Темпът на промените е ускорен. От метеорологията и хидрологията се очаква много повече, благодарение на ефективните постижения, особено в последните десетилетия. Очакванията се увеличават и от факта, че световната икономика във все по-голяма степен става чувствителна към времето и климата. Това положение изисква нови и все по-сложни метеорологични и хидроложки обслужвания почти във всички сектори, се посочва в съобщението. В същото време значителна заплаха за устойчивото развитие е нарастващото въздействие на екстремните явления на времето и климата като тропичните циклони, наводненията, сушите и топлинните вълни. Оценката за периода 1992-2001 г. показва, че 90 на сто от всички стихийни бедствия са от хидрометеорологичен произход. При това са загинали 622 000 души и са пострадали над два милиарда, опустошени са обработваеми земи и са се разпространили много болести. Сумарните загуби за този период се оценяват на 450 милиарда щатски долара.
Само в началото на този месец, света бе свидетел на поредното унищожително земетресение, с последвано цунами в Япония, което според мнозина учени е факт от промените на климата.
Източник: E-79.com