78 язовирни стени в България са в лошо състояние. Това е установила проверка на Върховната административна прокуратура. От обвинението съобщават, че е констатирано още, че не се осъществява своевременно или въобще не се осъществява техническа поддръжка и ремонти на хидротехническите съоръжения.
Проверката е установила наличие на растителност в леглата на реките и по язовирните стени, изхвърляне на битови и строителни отпадъци в реките. Въпреки установените системно допускани нарушения, не се търси административно-наказателната отговорност на виновните лица, посочват от прокуратурата. Върховната административна прокуратура е установила множество нарушения при проверка за това как се спазват Законът за водите и Законът за защита при бедствия, съобщиха от държавното обвинение. На много места има повредени язовирни стени и задръстени от растителност речни легла. В същото време обаче мерки не се взимат, нито пък се налагат санкции.
“При извършената контролна проверка е установено, че 90% от обектите , включени за проверка като потенциално опасни, се припокриват с тези от проверките през есента на 2014 г., което респективно води до извода, че дадените предписания за отстраняване на констатираните преди това нарушения не се изпълняват. Въпреки установените системно допускани нарушения, не се ангажира административно наказателната отговорност на виновните лица. Виновните, но не наказани лица, продължават да извършват същите нарушения”, съобщават от прокуратурата.
Проверка е извършена в басейновите дирекции в Плевен, Бургас, Варна, Пловдив и Благоевград. Изводите са, че не се осъществява своевременно или въобще не се осъществява техническа поддръжка и ремонти на хидротехническите съоръжения, голяма част от язовирните стени продължават да са в частично-неизправно работоспособно състояние и отново е констатирано наличие на растителност в леглата на реките и по язовирните стени, изхвърляне на битови и строителни отпадъци в реките.
“Проверката констатира, че е налице контрол и мониторинг по спазването на изискванията на законите. Това обаче не освобождава контролните органи от законовото им задължение да налагат административни наказания на виновните лица при допуснати нарушения. Видно е, че съществуват повтарящи се констатации във връзка с управлението и поддържането на водите, затова е необходимо прилагането на законоустановените санкции срещу физически и юридически лица”, съобщават още от прокуратурата. С нарушенията се създават предпоставки за неблагоприятни последици, като наводнения и бедствени ситуации.
Изготвените предложения от Върховната административна прокуратура са 50, издадени са 25 акта за установяване на административни нарушения и 9 наказателни постановления.