74% от българите са за запазване на националния лев, 9% предпочитат въвеждането на еврото, а 17 на сто нямат предпочитания. Това сочи данни от проучване на „Галъп интернешънъл” в 14 членки на ЕС, цитирано от Нова телевизия. Данните сочат още, че всеки трети европейски гражданин би гласувал неговата държава да напусне Евросъюза при въображаем референдум.
Сред участниците в проучването са както страни-основателки като Франция, Германия, Холандия, така и новоприети страни като България и Румъния. Единствената страна, в която нагласите за напускане доминират, е Великобритания – 54% от всички, изразили позиция.
Високи дялове на негативни нагласи се регистрират в Италия, Холандия, Швеция и Дания. В Германия и Франция обаче отчетливо доминират нагласите в полза на ЕС – съответно 72% и 65%. Най-проевропейски настроени остават Румъния и България – 85% и 82%.
През изминалата година процесът на разочарование от Евросъюза е протекъл най-силно в Гърция, Белгия, Великобритания, Холандия и Италия. Само в три страни се регистрира слаб процес на подобряване на отношението към ЕС – в Дания, Румъния и Германия.
Отношението към общата валута в Еврозоната е сериозно разклатено, сочи още проучването. В повечето от изследваните страни мнозинство от гражданите се обявява против еврото. Независимо от това в ключови страни от Еврозоната като Германия, Франция и Испания, повечето граждани се обявяват в защита на еврото като обща валута. Сред страните-членки на Еврозоната доминиращи анти-евро нагласи се регистрират в Италия и Гърция, докато сред страните-членнки на ЕС, но извън Еврозоната, най-негативни нагласи към евентуално въвеждане на еврото има във Великобритания (83% негативни към еврото отговори), Швеция (80%) и Дания (76%).
Припомняме, че 2015 година е най-добрата за българската икономика от началото на кризата насам. Такива са очакванията на реномираното икономическо издание „Икономист“.