Имаме вече вариант на план-сметка за провеждане на изборите. Успях с различни методи да сваля разходите до близо 51 милиона лева и в днешния ден може би ще ви изпратя към министър-председателя за неприсъствено приемане на точката. Това съобщава на правителственото заседание финансовият министър Владислав Горанов, предаде БГНЕС.
“След всяка промяна в Изборния кодекс сметката набъбва главоломно. Поискани бяха 69 милиона за провеждането на местните избори при 39 милиона отчетени през 2011 година, когато имахме избор на местни власти и избор за президент. Успях с различни методи да сваля разходите до близо 51 млн. лв.”, заявява Горанов, става ясно от стенограмата на заседанието на кабинета. Финансовият министър пояснява още, че 23 милиона лева от тях са за възнаграждения.
Регионалният министър Лиляна Павлова пък информира министрите, че е получила сигнал от ЦИК, че съгласно §17 от закона във всяко едно населено място, в което има над 100 души, трябва да се издаде заповед и съответно за кмета на това кметство да бъде проведен избор за директен избор на кмет. В Кърджали обаче кметът на общината издава заповед само за половината от населените места да се проведе избор, а за другите отказва да издаде заповед и съответно не изпълнява закона там да има свободни, честни и демократични избори за кмет, пояснява Павлова. “Кметът няма право да тълкува закона, защото законът е изричен: ако в населено място има определен брой жители, трябва да се издаде заповед да се проведе директен избор на кмет за това населено място”, подчертава Павлова и добавя, че проблемът не може да бъде решен от МС, а от ЦИК и прокуратурата. “Ще се обърна и към главния прокурор, към Върховна административна прокуратура и ВАС за съдействие, които трябва да се намесят също, да отменят всички тези нелегитимни заповеди на кметовете и съответно под някаква форма трябва да намерим начин да задължим кметовете да реализират този свой законов ангажимент”, обявява регионалният министър.
“ЦИК го прехвърля това към Министерски съвет, но ние не сме органът, който може да се намеси. Може да се намеси само ЦИК и само прокуратурата. Това е за информация на всички”, казва Павлова. “Такъв отговор им върни. Има си институции, които отговарят за това къде и как да се провеждат изборите. Ние като кабинет трябва да осигурим необходимите средства и организация”, казва Борисов. Той обявява на заседанието, че се възлага на вицепремиера по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев цялостната координация по подготовката и провеждането на изборите.