Днес е Световен ден за борба с туберкулозата. На този ден през 1882 г. немският бактериолог Роберт Кох обявява, че е изолирал бацила на туберкулозата. Отбелязва се от 1996 г. с решение на Световната здравна организация – специализирана организация на ООН.
Една трета от населението на Земята е заразена с туберкулоза, при което на всеки 20 секунди от това заболяване умира един човек, се казва в изявление на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун и доклад на Световната здравна организация по случай Световния ден за борба с туберкулозата.
Туберкулозата е социално-значимо инфекциозно хронично заболяване, предава се по въздушно-капков път. Засяга предимно хора на възраст 35-46 г., както и над 65 г., като по-голяма е заболеваемостта сред мъжете. Броят на болните деца у нас е 280, като няма данни за повишаване на заболеваемостта в детска възраст. В Европа средногодишно заболяват 40 000 деца, а в света – 1-1,5 милиона. По данни на Световната здравна организация /СЗО/ през 2009 г. са регистрирани 9,4 милиона болни от туберкулоза, като 1,8 милиона от тях са починали.
Туберкулозата е лечима, стига да бъде открита навреме и да се проведе качествено лечение, съобразно европейските стандарти. Лечението е с четири универсални препарата и продължава минимум шест месеца. Хората, които не се лекуват развиват мултирезистентна туберкулоза, която не се повлиява от два от основните препарати за лечение.