В последните години България се превърна в любима ловна дестинация за чуждестранни туристи. Причините за това са много – разнообразие от варианти за отстрел на космат и пернат дивеч, добра организация и страхотно качество на цялостното преживяване. Но освен чужденците, у нас ловуват и десетки хиляди местни дружинки – според данните броят на българите, които упражняват това хоби, дори надхвърля 140 000. Кои са техните предпочитани райони за организиране на излет?
Трудно е да се даде еднозначен отговор, защото практически из цялата страната има действащи ловни стопанства. Те са под контрола на шест различни държавни предприятия (разделени на регионален принцип), управляват се и от много частни фирми, ангажирани с дейността по стопанисване. Все пак можем да се спрем на четири водещи територии, при обхождането на които е желателно ловците да използват поне бинокъл, защото говорим за много обширни природни зони.
Централен Балкан и Предбалкан
Районът на централна Стара планина е един от най-привлекателните за любителите на лова. И от двете страни на Балкана има значително разнообразие от видове.
Следва обаче да имате предвид, че на територията на Националния парк Централен Балкан са разположени и няколко биосферни резервата, обитавани от застрашени и защитени видове. Преследването на дивеч в тях е забранено, така че трябва да се познава много добре конкретният район в търсене на ареал за излет.
Лудогорие
А Лудогорието оправдава името си. В тази зона все още има множество незасегнати от човешка дейност лесове, в които ловците могат да се впуснат в преследване на дива свиня, на хищници и на различни видове птици. Можем да разширим картата на Делиормана чак до района около Шумен и Велики Преслав, където също се развива активна ловна дейност.
Периферията около София
Естествено, при положение че София е най-населеният град в България, то в него да пребивават постоянно и най-голям брой любители на това хоби. Затова и периферията на столицата също е територия за интензивна организация на ловни излети.
Говорим за дивечови участъци както в планинските райони, така и за множеството хълмисти и гористи зони в радиус до 100 км около София. Можем да разтеглим този регион малко повече в Северозападна България, тъй като земите там също са предпочитана дестинация за ловните дружинки.
Тракийската низина
Горнотракийската низина също има доста благодатни местности за отстрел на дребен и едър дивеч. Можем да ги открием в триъгълника Сливен – Ямбол – Хасково, но някои от тях започват от източния дял на Родопите, достигат до подножието на Странджа, както и на юг до границата с Турция.
Какви уреди са ни от полза по време на лов?
Посочените от нас региони всъщност са доста обширни и няма как да бъдат покрити от един ловен излет. В рамките на едно излизане най-често се избира конкретна зона в съответната територия, разполагаща с дивечов потенциал и в която ловът е разрешен. За да се обходят ефективно такива площи, трябва да разполагаме с мерни прибори, с помощта на които да обхванем възможно най-голям ареал.
За наблюдене могат да се използват различни уреди като бинокъл, телескоп или далекомер. Това са приспособления, влизащи в употреба при етапа на опознаване на територията. Ако искаме да използваме оптически уреди по време на самата стрелба, то имаме нужда от оптически мерник или от бързомерци за лов. Така можем да гледаме в целта, докато насочваме оръжието си към нея.
Ясно е, че би било твърде трудоемко да носим всичко описано със себе си, но пък е добра комбинация да вземем поне един уред за наблюдение и един за подобряване на прецизността на стрелбата. Ефикасните примамки пък ще ни спестят време в издирване на дивеча, извиквайки го на удобно за нас място.
Описаните региони имат своите особености, с които също трябва да се съобразим – разлика в надморската височина, в характера на релефа и естествените препятствия, във влажността и температурата в отделните периоди на годината. Качествените мерни прибори, инструменти и аксесоари към екипировката гарантирано ще ни помогнат да оптимизираме работата си и в това отношение.