Какво се случва, когато човек реши да си купи часовник? Първо, той застава пред дилемата какъв механизъм да избере: кварцов или механичен. Предлагам заедно да разберем преимуществата и недостатъците и на двата вида часовници.
Историята на моя магазин за часовници съхранява горещи спорове между клиенти, част от които са поклонници на механиката, а другата част са любители на електроника. Като свидетел на тези дискусии, обещавам да ви запозная безпристрастно с всички добри и лоши страни и на двата механизма.
Какво е механичен часовник?
Това е часовник, движен от механизм, направен от механични колела и пружини. Има два вида. Едните са добре познатите ни часовници с ръчно навиване, а другите представляват автоматичен механизъм, който се самонавива при носене.
Какво е кварцов часовник?
Кварцовят часовник е вид часовник, който измерва времето, използвайки честотата на електронен осцилатор, направен от кварцов кристал.
При условие че основната функция на часовника е да измерва времето и да ни го показва, дали е от значение какъв е механизмът? Дали използва трептенето на махалото или кварцов кристал? Оказва се, че за ценителите въпросът кварцов или механичен часовник да притежават, е един от най-важните.
Предлагам да видим качествата и на двата механизма.
1. Точност
Кварцовите часовници са много точни. Точността при механичните е задоволителна, с времето се натрупва избързване или изоставяне с няколко секунди.
2. Удароустойчивост
И тук кварцовите водят, те са по-издръжливи от механичните. Например, механичният часовник може да се повреди, ако караш бързо мотор или играеш футбол. Любителите на кварцовите часовници казват: „За мен кварцовият е единственият, който издържа на начина ми на живот и работа.“
Защитници на механичните часовници уверяват, че и техните любимци претърпяват доста невероятни инциденти и инфарктни случки, и въпреки това никога не ги предават.
3. Цена
Кварцовият часовник е сравнително по-евтин от механичния. Заради сложността на устройството цените на механичните часовници не могат да паднат много ниско.
4. Поддръжка и ремонт
При механичните часовници поддръжката е изключително ангажираща и доста по-скъпа от тази на кварцовите. Ако часовникът е кварцов дигитален, при него за профилактиката се свежда само до гнездото на батерията и контактните гумички на дисплея. При механичния часовник веднъж на 5-10 години, в зависимост от производителя, механизмът се нуждае от почистване и смазване.
5. Живот на часовника
Тук определено водещи са механичните часовници, те са вечни. Кварцовите, пак зависи от производителя, и там среден живот около 20 години.
6. Разнообразието
Няма какво да обясняваме, ясно е, че производителите и на двата вида часовници са се постарали и предлагат на пазара най-различни артикули. Защитниците на механичните часовници биха добавили, че техните аксесуари притежават своя индивидуалност, което е голямо преимущество.
7. Тегло
Механичните са малко по-тежки от кварцовите. Това идва от сложността на механизма.
8. Захранването
Механичният часовник е автономен, не се нуждае от батерия като кварцовия и се самонавива от движението на ръката. Автоматичният механичен часовник има ротор, който навива пружината му. По-старите модели на механичните часовници се навиват ръчно всеки ден.
9. Произведение на изкуството
Това е любимата тема за притежателите на механика. Механичният часовник е не просто вещ – той носи в себе си и частица от историята, духата на времето, в което е правен. Въплътил е майсторство и постиженията на столетия труд, на знайни и незнайни часовникари. „Механичният часовник е изкуство и бижутерия в днешния си вид. Той е творение на човешкия технически гений, шедьовър.“
Никой не оставя в наследство кварцов часовник. Механичният обаче често се превръща в семейна реликва, пазена и предавана на поколения наре.
10. Душата на часовника
Един ценител на часовници, който притежава няколко кварцови часовника призна:“ Ако имах достатъчно пари, без да се замисля, бих си купил механичен. Някак си все едно има душа. Него можеш да сложиш до ухото и да чуеш силно и отчетливо цъкане. Определено има чар и характер. Можеш „да общуваш“ с часовника си.“
И кварцовият часовник вътре в металната си капсула трепти точно като баланса на механичния, но по-бързо – близо 32000 пъти в секунда. Също като жив! Ама никой не се вълнува от това.
Дали е времето да извеждаме изводи от този дебат? Мисля, че дискусии от сорта дали кварцовите или механичните часовници са по-добри, са безполезно губене на време.
За един е важно часовникът да е абсолютно точен по даден еталон, за друг – той трябва да е водоустойчив или удароустойчив в определена степен, за трети – най-важен е дизайнът и външният вид, за четвърти е важно какъв калибър тиктака на ръката му, какви компликации има и т.н.
Надявамe се, че статията Ви е била полезна и ще Ви помогне да направите своя при избор на нов часовник.
Автор на статия е Бранимира Евтимова, собственик на магазин за часовници в Благоевград.
Те са нейната любов. Преди 20 г. баща й – Т. Евтимов, я въвежда в красивия свят на часовниците и оттогава тя е управител на магазин “EFI”. Както тя го нарича това, е ателие за часовници, защото освен разнообразния набор от артикли, който има в магазина, там се извършват поправки и ремонт на всички видове модели.
Избирам механичен!!!!