Комплекс от мерки за обезпечаване на обществения ред и сигурността на гражданите са предприети от МВР по време на абитуриентските балове. На територията на всички областни дирекции в страната са проведени работни срещи с ръководствата на учебните заведения, регионалните инспекторати по образованието и органите на местното самоуправление и местната администрация за предприемане на съвместни действия и недопускане на правонарушения. Извършени са проверки на увеселителните заведения /ресторанти, барове, дискотеки, клубове и др./, където ще се провеждат младежките тържества. Създадена е организация за опазване на обществения ред и противодействие на престъпността в подвижните влакови състави и на ж.п. гарите в страната.
На територията на столицата общо 127 училища организират абитуриентски балове. За гарантиране на сигурността и опазване на обществения ред по време на баловете столичните полицаи са се срещнали ръководствата на учебните заведения за уточняване деня и часа за провеждане на баловете, маршрутите за движение и обектите, където ще се провеждат тържествата. В районите на учебни, питейни и увеселителни заведения, както и по маршрутите на организирано придвижване на абитуриенти от училищата до заведенията, в които ще се проведат тържествата ще има засилено полицейско присъствие. И тази година моторизирани полицаи ще съпровождат абитуриентите от училищата до заведенията и ще подпомагат движението.
551 обекта са проверили служителите на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението”. В 130 от тях са констатирани нарушения. Най-честите пропуски в проверяваните хотели и ресторанти са свързани с липсата на евакуационни схеми и годни уреди за първоначално пожарогасене. В няколко обекта органите за държавен противопожарен контрол са установили, че не е налице евакуационно осветление и осветителни тела без IP-защита. За отстраняване на нарушенията на управителите на обектите са връчени 120 разпореждания и 5 акта, за които е започната процедура за прилагане на принудителни административни мерки. В хода на проверките са дадени указания на персонала, работниците и служителите в ресторантите и хотели за недопускане на пожарни инциденти.
С цел предотвратяване на пътни инциденти с автомобили, превозващи абитуриенти и придружаващите ги, ще се осъществява превантивен контрол на автомагистралите, междуградските и вътрешноградските пътища. Особено внимание ще се обръща на рисковите участъци. При организирани екскурзии служители на “Пътна полиция” ще извършват проверки за техническата изправност на автобусите. ГД „Национална полиция” предоставя и основни практически препоръки към абитуриентите и техните родители, за да се избегнат нежелани и трагични инциденти. Рисковите фактори са: управление на автомобили, возещи абитуриенти, с превишена скорост и извършващи опасни маневри; отнемане на предимство, преминаване при червен сигнал на светофара; неправилно превозване на пътници /показващи се от прозорците и люковете на автомобилите или седнали върху рамките на вратите/; возене на повече пътници от броя от местата за сядане в автомобилите; управление от неправоспособни и употребили алкохол; подаване на неразрешени светлинни и звукови сигнали и агресивно поведение към останалите участници в движението и главно към пешеходците.
Най-тежките пътни катастрофи с абитуриенти и съпровождащи ги през последните години настъпиха след края на баловете в ранните сутрешни часове, както и през следващите дни, при управление на автомобили от употребили алкохол, неправоспособни и движещи се с превишена скорост.
ПРЕПОРЪКИ КЪМ АБИТУРИЕНТИТЕ
1. Вашето приповдигнато настроение на празника е разбираемо и логично. Не забравяйте, че силните емоции са лош съветник и водят до загуба на чувството за предпазливост. Еуфорията в автомобила води и до опасна агресивност.
2. У дома или в заведение вие и вашите приятели сте пийнали алкохол, той подвежда към вземане на “смели” решения – показване от прозорците и люковете на колите по време на движение, размахване на бутилки, балони и др. Рискът в голяма степен се подценява от всички. Но тъкмо вие – абитуриентът, можете най-успешно да въздействате на приятелите си, защото в този ден се изпълняват вашите желания. Помолете ги настойчиво, лично заради вас, да не излагат празника ви на опасност от тъжен провал.
3. Ако някой е пийнал повече и не се вслушва в молбата ви, потърсете съдействие и дискретно помолете другите от компанията да го възпират от неразумни действия.
4. Непременно осигурете трезвен шофьор, който да Ви вози по празничните маршрути, както и резервен – който да замести титуляра, ако той все пак се изкуши и се почерпи с алкохол.
5. Ако в определен момент не може да въздействате, потърсете съдействието на родители или други ваши близки.
6. Не се съгласявайте след еуфорията на празника и след като сте пийнали, оттам да ви откарат с автомобил хора, които е вероятно да са употребили алкохол или са неправоспособни.
7. След бала често възникват спонтанни предложения за продължение на празника, пътувания към други заведения, дискотеки, хижи, за гостувания в домове и др. Такива пътувания са твърде опасни и неведнъж са завършвали трагично поради превишена скорост, рискови или неадекватни маневри, употреба на алкохол, отклоняване на вниманието на водача и др. Не се съгласявайте с подобни предложения, въпреки настояването на другите.
8. Ако вашият трезвен шофьор все пак се опитва да демонстрира “майсторство” и “смелост”, особено при движение на фарове, и върши опасни нарушения, не оставайте безучастни.
9. Ако лично шофирате по маршрута към мястото на бала, по-добре е да не се движите в колона с други автомобили, превозващи абитуриенти и да не се поддавате на провокациите за състезаване с останалите. Не се подвеждайте от водачите на другите в редицата да преминавате при червен сигнал на светофара или да отнемате предимство на кръстовище, регулирано със знаци. Превишаването на скоростта в населено място увеличава риска да блъснете дете, пешеходец или да катастрофирате с удар в друго превозно средство, стълб и др.
ПРЕПОРЪКИ КЪМ РОДИТЕЛИТЕ
1. Въпреки многото ангажименти при организирането на празника на вашето дете, отделете специално внимание на сигурността на абитуриента и на тези, които го съпровождат.
2. Дори да са правоспособни, за предпочитане е абитуриентите да не шофират. Те са в особено емоционално състояние и лесно могат да допуснат грешки. По-добре е зад волана да бъдете тъкмо вие, родителят, или ваш близък приятел. Ако все пак предоставите на вашия абитуриент семейния автомобил за дните след бала, поговорете с него за опасностите и доброжелателно го предупредете: да не си позволява алкохол преди да шофира, да не кара рисково, да не се влияе от опасни спонтанни предложения за извънредни пътувания от страна на пийналата компания и др.
3. Настойчиво помолете вашите деца да не изключват мобилните си телефони и поддържайте периодично връзка с тях, за да се осведомявате как протичат празничните вечери. Ако доловите тревожни симптоми, имайте готовност да отидете на място и се осведомите за проблема. При необходимост, за предотвратяване на рискови пътувания, скандали, нарушения на обществения ред и др. потърсете съдействие от полицията чрез тел. 112.
4. На тържеството в дома ви или в заведение преди абитуриентския бал не прекалявайте с алкохола, за да не бъдат омаловажени вашите съвети.
5. Непременно предупредете водачите на автомобила с абитуриента и на другите съпровождащи го коли за засиления контрол за нарушения и за заснемането с видеокамери от полицията /и последващите санкции/ за опасните нарушения – неправилно превозване на пътници, показали се навън от прозорците и люковете, преминаване на червен сигнал на светофара, рискови изпреварвания, отнемане предимство, и др.