От началото на годината и в големите градове в провинцията се наблюдава силно нарастване на взетите ипотечни кредити за покупка на апартаменти. Това сочат данните на Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ), цитирани от „Монитор”. Най-голям ръст от две трети на взетите заеми за жилище има в Благоевград, сочат данните на браншовата организация. В административния център на Пиринска Македония за полугодието е отчетен ръст на вписаните сделки от около 23%.
Само за последните 2-3 месеца цените на жилищата там са отишли нагоре с 9-10%. Преди това за около година и половина те са били стабилни. В града се наблюдава и повишен интерес към новото строителство, „на зелено” и на груб строеж. За полугодието в Добрич е отчетен ръст на сделките с 10% и на ипотеките – с почти една четвърт, сочат данни на НСНИ. Повечето купувачи са млади семейства купуващи жилище за собствено ползване. Все още обаче няма раздвижване на цените. Гарсониерите се търгуват около 40-45 хил. лв., двустайните – 45-60 хил. лв., тристайните – 62-75 хил. лв., многостайните достигат до 85 хил. лв. В района нараства и интересът към покупка на земеделска земя.
Причината е увеличената аренда. През първото полугодие на 2014 г. цените са достигали 1500-1600 лв./дка, а сега вече – до към 2100 лева. Тези котировки за по-големи масиви, към които интересът на инвеститорите е по-висок. Тези до 10 дка се търгуват на цени от 1300-1400 лв./дка.
В Плевен подобно на повечето неголеми областни центрове за периода януари – юни ръстът на продажбите на годишна база не е висок, само 6 на сто. Много по-голямо увеличението на сделките с ипотека – 35%, а броят им нараства от 376 на 507. Най-често се търсят жилища на цени от 20 000 до 40 000 евро. Има постоянни нива на търсенето и предлагането. Интересна тенденция в Плевен е запълването на празните търговски площи. Има интерес за наемане на магазини, което е довело леко покачване на наемите, отчитат местните брокери.
В Стара Загора също отчитат ръст на търсенето на имоти, особено на нови жилища. Вече има сделки вече има и „на зелено” и на груб строеж, което води до покачване на цените. Най-сериозно е то в най-ниските нива на новото строителство – от 400 на 500 евро за квадрат. При по-скъпите имоти, предлагани в по-престижните квартали, където офертите са в рамките на 650-700 евро за кв. м, почти няма промяна в цената. Общо цените средно се качват с около 8%. В Стара Загора има ръст на сделките на годишна база с 11% и на ипотеките – с една четвърт.