Ден преди църковния празник Кръстовден, граждани и потомци на четата на Радон Тодев се събраха, за да отбележат годишнината от подвига на банскалии. Специален гост на събитието бе доц. Александър Гребенаров – от Историческия иститут към БАН, който изнесе доклад, по повод трагичния подвиг на въстаниците. От него стана ясно, че комунистическата власт преднамерено е пренебрегвала, по идеологически причини, героизма на участниците в трагичния Кръстовден.
Особено трогателна светлина на историческото събитие хвърли речта на Гълъбица Тодева – музеен специалист при Музеен Комплекс „Никола Вапцаров”. Нейният разказ разкри житейската трагедия на банскалии по онова време, особено на майките, които не са имали право да опеят загиналите свои чеда.
Въстанието на Кръстовден е част от Илинденско – Преображенското. Този факт обаче е малко известен за повечето българи. Кулминацията на въстанието е подвига на четата на Радон Тодев от Банско. Двадесет и петте четници трябва да прикриват до смърт изтеглянето на мирното население към България. Свещеник от църквата в Банско им прави приживе заупокойно опело в една от банските църкви. Четата, заедно с войводата, две денонощия води тежък бой в Годлевска Рила. Всички бежанци се спасяват и преминават българската граница. Войводата и четниците обаче загиват до един. Над труповете им турската военна част дава трикратен залп във въздуха в знак на почит и уважение.
За ония трагични времена разказа и филмовата лента, която бе показана на честването. Вечерта приключи с музикален поздрав от Банските фукли.
Честванията, организирани от община Банско, продължават с поход до лобното място на Радон Тодев и четата му, както и със заупокойна панихида.