Препоръки от ексепрти по домашна сигурност, бивши служители на МВР и други
Един от начините да защитите апартамент от възможни кражби във ваше отсъствие е да го настроите на аларма и да предупредите съседите. Как иначе да защитим дома си, разказваме заедно с МВР и експерти по сигурността… Приятно четене…
Не всеки ще прекара новогодишните празници у дома, някой ще отиде на почивка или посещение при роднини, оставяйки домовете си без надзор, което увеличава риска от кражби.
Събрахме няколко препоръки за тези, които ще прекарат Нова година далеч от дома си и искат да защитят домовете си от крадци.
Преди да извършат кражба, нападателите изчисляват потенциален апартамент. Има няколко начина, по които го правят. Например, след като са проучили съдържанието на пощенската кутия. Ако кореспонденция, сметки и реклами не бъдат извадени няколко дни, може да се даде ясен сигнал на крадците. Често нападателите използват стикери с оферти за различни услуги – собственикът на апартамента никога няма да го остави да виси на вратата. Може дори да сложат парче бисквита под килима до вратата. Ако не е смачкано, значи никой не е влизал в апартамента. Затова си струва внимателно да инспектирате входната врата, ключалката и входната изтривалка за “маяци”.
Как да защитите апартамента си от кражба
Надеждна дограма и помощ от съседите…
Има много начини за защита на апартамент или къща от крадци: от традиционни (надеждни врати и решетки на прозорците и кучета в къщата) до технологични (специални джаджи и алармени системи).
Един лесен начин да защитите дома си от възможни прониквания по време на новогодишните празници е да помолите съседи или приятели да се грижат за апартамента. „Внимателно огледайте входната врата на апартамента за наличие на някои от клокпките, които биха дали следа на крадците. Премахнете или инструктирайте съседите да премахнат кореспонденцията от пощенската кутия, ако напуснете апартамента за дълго време. Анализирайте странни посещения на странни хора и постоянни обаждания на домашния ви телефон. На прозорците на апартаментите на първи, втори и последен етаж да се монтират решетки“, препоръчват от МВР.
Помолете съседите да събират своевременно флаерите, които са закачени на входните врати, тъй като това също е индикатор за отсъствието на собствениците на къщата. „Не трябва да пишете за плановете си в социалните мрежи и да използвате функцията за геотагване. За злосторниците това може да бъде сигнал за действие“, – отбелязват експерти, ключари, консултанти по сигурност.
Джаджи и аларми
Можете да защитите дома си по модерни и технологични начини – с помощта на джаджи, сензори и системи за сигурност. Например, това може да бъде специално устройство, което имитира работещ телевизор или лаещо куче. Включва се в зададения час и създава ефект на присъствието на собствениците.
Също така, специални сензори за движение и вибрации и камери за наблюдение, които наблюдават къщата в реално време, също могат да обезопасят къщата. „Въпреки това, всички тези системи имат недостатък – те ви позволяват да наблюдавате, но не и да реагирате на при пробив“, споделят експерти от soslocksmith.
Експертите наричат инсталирането на охранителна аларма по-ефективен начин. „Най-ефективният начин за защита на имотите от кражба с взлом е алармената система – сигналът за влизане на непознат в дома веднага се изпраща на дежурния, а частните охранители отиват на място“, каза Мария Спиридонова.
Допълнителна защита на апартамент или къща ще бъде осигурена чрез инсталирането на алармени сензори не само на входната врата, но и на прозорците. В допълнение, модерните алармени системи позволяват, в комбинация с интелигентен дом, да наблюдавате апартамента чрез смартфон, включително с помощта на IP камери. Няма да е излишно да застраховате къщата срещу възможни грабежи и други форсмажорни ситуации (например счупване на тръба). Освен това застраховката може да бъде издадена както за дълго време, така и за ваканция.
Как да защитим дома си от кражба?
Поставете апартамента на дистанционна защита. Това е най-ефективният начин да защитите дома си от незаконно проникване и кражба на имущество.
В случай на дълго отсъствие от апартамента, можете да инсталирате няколко интелигентни контакта (контролирани от вашия смартфон) и да свържете осветителни лампи към тях. В този случай собствениците ще могат дистанционно да включват вечер вечер с определена честота, което ще имитира присъствието на хора в дома и ще изплаши крадеца.
Опознайте по-добре съседите, които могат да се „грижат“ за жилището в отсъствието на собствениците. Не е необичайно престъпниците, подготвяйки се за кражба, да поставят фини белези върху вратата на жертвата. В този случай съседите (портиер, чистачка) могат да докладват на полицията за предстоящото проникване.
Ако имате портиер, можете заедно със съседите да инсталирате камери на входа и на входа с изход за монитор и дистанционно записване. Освен това ще изплаши крадците и ще има известен превантивен ефект, а наличието на камери ще помогне за идентифицирането на престъпника.