Над 6500 български транспортни фирми ще фалират до 2023 г, ако пакетът “Мобилност едно” бъде приет от Европейския съюз в сегашния му вид.
Това става ясно от проучване за ефекта от промените, изготвено от международна одиторска компания. България ще търси плаващи коалиции от държави в Европейския съюз срещу пакета “Макрон”, който две години вече разделя Европа, предава БНТ.
Половината от българския транспортен сектор ще фалира.
12 700 са българските тежкотоварни транспортни фирми с 42 500 служители и 28 000 камиона.
Секторът, който е за 2,8 млрд. евро, ще се свие през 2023 г. до 1,3. А делът му от БВП, който сега е 2,8%, ще се свие двойно.
Пакетът “Макрон” ще увеличи административните разходи за фирмите с 40 млн. лева годишно, празните курсове за камионите ще бъдат 50% от всички техни пътувания, а отделяните въглеродни емисии в атмосферата вследствие изискванията за връщане на камиона на всеки четири седмици в страната на регистрация ще се увеличат с 88 милиона тона.
След като България и другите страни от периферията на Европа не успяха да отхвърлят чрез гласувания и дебати в Европейския парламент пакета “Мобилност”, сега имаме нова стратегия – да извоюваме отстъпки.
Трите теми табу за България в пакета “Мобилност” са: шофьорът да се връща на всеки четири седмици в родната си страна, да взима седмичната си почивка в хотел и да отпаднат каботажните превози. Против това България продължава да се бори, обяви транспортният министър Росен Желязков.
Росен Желязков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Ние в момента нямаме вече нужда от ритуалност. И нашите партньори преговарят – те преговарят от гледна точка на спецификите и собствените национални интереси. Ние по същия начин ще преговаряме.
Ако пакетът бъде приет, празните курсове на камионите ще се увеличат с 50%, или 150 милиона лева за гориво отгоре на година.