Яжте често и по малко – съвет на диетолозите, който подкрепяме с двете ръце. Редовното хранене на малки порции води до по-бързо отслабване, ускорява метаболизма и намалява риска от редица заболявания.
Храненето на големи интервали е свързано с постоянен глад, по-голяма консумация на храна, недостатъчно производство на енергия, намален тонус, трупане на килограми и затлъстяване.
За да контролирате теглото си, яжте често и по малко. Ако изберете редовното похапване пред преяждането, ще забавите процесите на стареене на клетките и ще редуцирате риска от стомашночревни и сърдечносъдови заболявания, захарен диабет, и т.н.
При хранене по относително едно и също време всеки ден, ще ядете по-малко, ще изгаряте повече мазнини и ще намалите нивата на холестерола и инсулина.
Препоръчват се 3 основни хранения и поне 2 леки закуски. Така ще ускорите метаболизма и ще изгаряте повече калории.
Яденето често и по малко засилва термогенезата (серия от физиологични процеси се включват в действие, за да смелят изяденото, превръщайки го в енергия).
Закуската – здравословното начало на деня
Много хора се заблуждават, че като пропуснат закуската, намаляват цялостния прием на калории за деня и ще отслабнат по-бързо. Всъщност е обратното.
Пропускането на закуската означава, че през остатъка от деня ще ядете повече. Хората, които не закусват, изяждат по-големи количества храна, имат по-високи нива на холестерола и по-висока инсулинова резистентност. По-склонни са към затлъстяване и редица заболявания.
Пълноценните храни (зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, варива, ядки) водят до намаляване на цялостния прием на калории, независимо през коя част на деня са консумирани.
А от „празните“ калории на рафинираните храни (всякакви видове тестени изделия) и простите захари, през целия ден ще ви се яде повече.
Добрата закуска повишава настроението и жизнеността, и се свързва със здравословното отслабване.
Закуската е краят на нощните пости. Яденето след събуждане нормализира кръвната захар, стартира метаболизма и подготвя равномерния метаболитен ритъм за остатъка от деня.
Хранене преди лягане – грешният завършек на деня
Яденето непосредствено преди лягане забавя метаболизма и води до качване на килограми. По време на сън всички хормони и сигнални молекули, които контролират метаболизма, са „заети“ с лечение, възстановяване и растеж.
Затова вечеряйте по-рано и се опитайте да не си лягате поне 2-3 часа след това. Яжте по-лека храна на вечеря.
Разходката след вечеря ще ви помогне допълнително да намалите кръвната захар и да ускорите метаболизм.
Източник: Rozali.com