За престъпления, свързани със злоупотреби със средства на ЕС, през миналата година са осъдени или санкционирани с влязъл в сила съдебен акт 80 лица. Други 4-ма са оправдани. Това пише в доклад на МВР за работата на службата, която следи евроизмамите, АФКОС. За сравнение – през 2013 г. осъдените за злоупотреба с европари са били 96, пише „Преса“.
Докладът вече беше обсъден от подкомисията за контрол на европарите и предстои да се гледа в голямата комисия в НС, която да набележи мерки за затягане на контрола. В съда са внесени 120 прокурорски акта срещу 136 обвиняеми лица, но по останалите се работи още. На депутатите са отказани детайли за осъдените, защото били следствена тайна. Всички лица или фирми с присъди губят право да кандидатстват и да усвояват европари. В мандата на тройната коалиция дори имаше идея да се направи публична „стена на позора“, но се оказа, че това ще наруши други закони у нас и в ЕС.
През миналата година един от осъдените беше 77-годишен овчар, който получил неправомерно 12 637 лева земеделски субсидии с декларирани чужди имоти. Това е масовият случай на злоупотреби. „В сравнение с броя на населението на страната и броя подадени сигнали страната ни стои доста добре в ЕС“, обясни Иван Иванов, член на подкомисията за европарите. На същото мнение е и вицепремиерът и министър за еврофондовете Томислав Дончев. Според него това показвало, че системата за контрол работи. Има и ефективни присъди, убеден е той. Прокуратурата е наблюдавала 444 досъдебни производства, от които 169 са новообразувани през миналата година. Най-много докладвани нередности има по селската програма и тази за рибарство. В периода 2007-2013 г. са регистрирани 8222 нередности за малко над 25 млн. евро, като до ОЛАФ са изпратени 335 сигнала. „За целия период се наблюдава тенденция на покачване на броя на установените нередности, като рязко увеличение има през 2011 г. във връзка с установена от одитори административна грешка, свързана с промяна в националната система за регистрация на площите“, отчитат от МВР.
Истинската причина обаче е друга. Бившата шефка на фонд „Земеделие“ Калина Илиева беше затрупала европейската служба за борба с измамите със сигнали за злоупотреби в България. В края на 2011-а съобщиха от ОЛАФ, че през годината са водили 78 активни разследвания у нас, като 60 от тях засягат селското стопанство, 10 – структурните фондове, имали и няколко случая за митничари. Тогава България имаше най-голям индивидуален брой разследвания в целия ЕС. Калина Илиева се раздели скандално с поста си заради опит да компрометира страната и да блокира усвояването на европарите.
Дирекция „Противодействие на измамите“ в ДФЗ е приключила работа по 334 сигнала за 538 бенефициенти. До компетентните органи са изпратени сигнали за 229 бенефициенти по 113 сигнала с мнение за престъпление. Вицепремиерът Дончев е категоричен, че заради засиления контрол сега не са възможни крупни измами като случая „Марио Николов“, който беше обвинен в съда, че с още 7 души са източили 7,5 млн. евро от програмата САПАРД. Тогава измамата е извършена чрез внос на машини за месопреработване втора употреба от Германия, които били представени за нови. Това дело обаче още буксува в съда.