Седмицата след Великден се нарича Томина неделя (Светла неделя, Празна неделя), по името на Тома – един от дванайсете апостоли на Иисус, който не повярвал на Христовото възкресение.
Великденските празници завършват с Томина неделя, в която се почита паметта на Свети Тома, един от най-верните ученици на Христос. Наричат апостол Тома “Неверни”, защото според евангелските писания, когато мълвата за изчезналото тяло Господне се разнесла, единствен апостол Тома не повярвал и за да се убеди в чудото, поискал да пипне раните от гвоздеите, с които Исус бил прикован на кръста. Когато Тома сам се убедил във Възкресението, паднал на колене пред Спасителя и молил за прошка. Това моментно неверие на апостол Тома става олицетворение на миговете на колебание и съмнение, в които изпада всеки човек.
По-късно, след слизането на Светия дух на Петдесетница, апостолите хвърлили жребий, за да се види кой къде ще отиде да проповядва Божието слово. На апостол Тома се паднало да отиде в Партия, Мидия и далечна Индия. Там той правил много чудеса и хората повярвали в проповядваното от него Христово учение. Повярвала и жената на царя и се покръстила. Тогава владетелят се разгневил и подложил Тома на жестоки мъчения – хвърлил го в тъмница и в огнена пещ. Но апостолът все оставал невредим. Накрая Тома загинал, прободен от копие, а мощите му били пренесени в Месопотамия.
На Томина неделя по стара традиция жените повторно боядисват яйца, като този път те се раздават за душите на покойните им близки. Вярва се, че така ще ги предпазят от превъплъщаване, от превръщането им във вампири.
Днес имен ден празнуват всички с имената Тома, Томислав, Томислава.