След грипа и есенно-зимните вирусни инфекции идва ред на алергиите, които при много хора се отключват именно през пролетта. Всеки трети българин страда от някаква форма на алергия като честотата на този проблем се увеличава всяка година.
През последните две десетилетия специалисти от всички държави, особено от индустриално развитите, отчитат, че все повече деца и възрастни развиват алергия. Очакванията са след 10-15 години 50% от населението да страда от този проблем, обясни пред “Труд” алергологът д-р Симеон Узунов от Клиниката по клинична алергология в Александровска болница.
По думите му през пролетта алергиите най-често са към полени. Те започват още от средата и края на февруари до април, с цъфтежа на дърветата, дървесни полени – бреза, следвани от цъфтеж на треви, тревни полени – от май до юли.
“Най-често срещаните алергии са алергичен ринит, алергичен конюнктивит, често протичащ като риноконюнктивит (със симптоми от очите и носа) и изключително важно – бронхиалната астма”, посочи д-р Узунов.
Основни симптоми при алергичния ринит са кихане, сърбежи в носа, обилни секрети, загуба на обоняние; при алергичния конюнктивит – сълзене от очите, сърбежи, зачервяване, оток на клепачите, светобоязън; при бронхиалната астма – задух, кашлица, свирене в гърдите като само от нея страдат 350-400 хил. българи. Има много фактори, свързани с алергиите, но основните са замърсяването на въздуха, храненето, и все по-голямото отдалечаване от природата.
Лечението на алергичния ринит и (рино)конюнктивит се изразява в прием на антихистаминови препаични заболявания през пролетните и пролетно-летните месеци са рати – локални и перорални, локални кортикостероиди, а при бронхиалната астма е инхалаторни кортикостероиди самостоятелно или комбинирано със симпатикомиметици. Терапията трябва да бъде насочена и постоянна, в определените срокове от лекуващия лекар-алерголог, и с голям ангажимент от страна на пациентите. Ненавременното му прекъсване връща симптомите на заболяването и усложнява състоянието.
По думите на д-р Узунов най-важното от алергологична гледна точка лечение е специфичната имунотерапия при доказана свръхчувствителност към определен алерген. Тя дава и най-голям процент подобрение на състоянието на пациентите, като е необходимо голямо сътрудничество от страна и на пациента, и на алерголога в постигането на крайния резултат, поради продължителното с години (до 5) лечение. Специфичната имунотерапия се осъществява с високо специфични алергенни препарати, единствено и само от подготвен специалист-алерголог, обясни д-р Узунов.